- 9 stycznia 2020
- Comment: 0
- Badania USG
USG ścięgna Achillesa Warszawa – kiedy wykonać badanie?
USG Achillesa najczęściej jest wykonywane z powodu urazu. Dotyczy osób aktywnych sportowo, które są objęte dużym ryzykiem wystąpienia kontuzji Achillesa. Ścięgna w ciele człowieka odgrywają ważną rolę i umożliwiają swobodne wykonywanie ruchów kończyn, dlatego warto o nie zadbać w przypadku wystąpienia urazu. U jakiego lekarza wykonać USG ścięgna Achillesa i jak przygotować się do badania?
Gdzie jest ścięgno Achillesa i jakie funkcje pełni?
Ścięgno Achillesa zwane również ścięgnem piętowym jest zlokalizowane w tylnej części goleni i łączy struktury mięśniowe łydki – mięsień płaszczkowaty i brzuchaty z guzem piętowym. Uznawane jest za jedną z bardziej wytrzymałych struktur w ciele człowieka ze względu na budowę z włókien kolagenowych, czyli trwałej tkanki włóknistej. Pełni bardzo ważną funkcję w ciele, ponieważ umożliwia przeniesienie siły z mięśni łydki do stopy, dzięki czemu możesz wspiąć się na palce stóp, skoczyć, ustawić stopy na wewnętrznych i zewnętrznych krawędziach, a także częściowo zgiąć stopę.
Naderwane ścięgno Achillesa
W czasie uprawiania aktywności może dojść do urazu przeciążeniowego z powodu powtarzających się mikrouszkodzeń lub ostrego przerwania ścięgna Achillesa. Zwykle pojawia się wtedy ból w tylnej części łydki, sztywność oraz obrzęk. Bóle ścięgna Achillesa uniemożliwiają wykonywanie ruchu i codzienne funkcjonowanie, dlatego z myślą o podjęciu leczenia, warto udać się do lekarza i wykonać USG ścięgna.
Wskazania do badania USG ścięgna Achillesa w Fitmedica Warszawa:
- Bolący Achilles w okolicy pięty i podudzia.
- Wyczuwalne zgrubienie na ścięgnie Achillesa.
- Zaczerwienienie lub obrzęk.
- Stan po urazie.
- Utrata zdolności czynnego ruchu w stawie skokowym.
Ortopeda z fitmedica Warszawa (lekarz od ścięgien i problemów związanych ze strukturami kostno-stawowymi) w czasie USG Achillesa ocenia stan uszkodzenia więzadła, wskazuje na zapalenie ścięgna Achillesa, naderwanie lub zerwanie struktury, do którego doszło w czasie aktywności lub zbyt dużego wysiłku.
Badanie USG ścięgna kończyny dolnej warto również wykonać, jeśli nie masz pewności, czy doszło do kontuzji Achillesa, czy obecny ból wskazuje na inny uraz w obrębie struktur mięśniowych tylnej goleni. W przypadku zapalenia ścięgna leczenie domowe może być niewystarczające i niezbędna będzie pomoc lekarza oraz fizjoterapeuty.
Przygotowanie do badania USG ścięgna Achillesa w Fitmedica Warszawa:
Do USG ścięgna Achillesa nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Wystarczy stawić się w wybranym terminie i o ustalonej godzinie w gabinecie, a specjalista po szczegółowym wywiadzie z pacjentem od razu przystąpi do oceny ultrasonograficznej więzadła Achillesa.
Przebieg badania – USG Achillesa Warszawa
Badania rozpoczyna się zwykle od zebrania krótkiego wywiadu na temat dolegliwości pacjenta. USG ścięgna Achillesa jest wykonywane w pozycji leżącej lub siedzącej, należy odsłonić całą badaną okolicę. USG pięty trwa ok. 15-20 minut. Obraz jest widoczny na monitorze komputera. Lekarz ma możliwość wykonania zdjęć w trakcie badania.
W czasie USG Achillesa specjalista ocenia stopień uszkodzenia struktur ścięgna Achillesa, a także kaletkę ścięgna, zwracając uwagę na jej zarysy, kształt i rozmiar. Dzięki kompleksowej ocenie można zdecydować o sposobie leczenia i skierowaniu pacjenta do fizjoterapeuty. W niektórych przypadkach m.in. łagodnego zapalania ścięgna Achillesa wystarczy odciążyć kończynę na jakiś czas, jednak w przypadku poważniejszej kontuzji (zerwanie, naderwanie Achillesa) konieczne może okazać się wykonanie zabiegu chirurgicznego.