USG stawu skokowego i stopy w Warszawie

Badanie USG stopy

Uraz stawu skokowego należy do najczęstszych uszkodzeń narządu ruchu. Tkanki miękkie otaczające staw i kości stopy są zlokalizowane powierzchownie i łatwo dostępne badaniu USG. W przypadku tzw. skręcenia stawu skokowego dochodzi do urazu struktur torebki stawowej i więzadeł, które nie są widoczne na zdjęciu rtg.

Gdzie znajduje się staw skokowy i jakie pełni funkcje?

Staw skokowy to jedna z bardziej skomplikowanych struktur kostnych znajdująca się w organizmie. Staw ten łączy kość piszczelową z kością strzałkową, a także kość piszczelową ze stopą (poprzez kość skokową). W obrębie tej struktury można wyróżnić staw skokowy górny zwany także skokowo-goleniowym oraz staw skokowy dolny – inaczej skokowo-piętowo-łódkowy.

Staw skokowy dolny umożliwia unoszenie przyśrodkowego oraz bocznego brzegu stopy, co oznacza, że pozwala odwracać i wyginać stopę. Dzięki niemu, gdy staniesz na podłożu, Twoja stopa się do niego dopasowuje. Staw skokowy górny natomiast umożliwia wykonywanie ruchów grzbietowych i odpowiada za podeszwowe zginanie stopy – możesz stawać na pięcie, opuszczać ją oraz wznosić się na palce, a także pochylać w przód i prostować podudzia w czasie stania.

Po co USG stawu skokowego?

Wykonanie badania USG stopy w takiej sytuacji jest lepszym rozwiązaniem i może uchronić pacjenta od unieruchomienia w gipsie lub przeciwnie ustalić wskazania do założenia gipsu. Zachęcamy pacjentów z Warszawy i okolic do skorzystania z usług FitMedica. Nasza przychodnia oferuje fachową diagnostykę, krótki czas oczekiwania na wizytę oraz skuteczną rehabilitację.

USG stawu skokowego – podstawowe informacje

Sportowe i nadmierne urazy stawu skokowego i stopy są powszechne, a ultrasonografia została uznana za doskonałą metodę diagnostyczną patologii stopy i stawu skokowego, zapewniając szybkie nieinwazyjne narzędzie badawcze, które jest dobrze tolerowane przez pacjenta z ostrym lub przewlekłym bólem. Możliwość badania dynamicznego to kolejna zaleta ultrasonografii w ocenie patologii stawu skokowego i stopy, gdzie szczególnie pomocne mogą być manewry, takie jak skurcz mięśni i obciążenie stawu.

USG stawu skokowego i stopy – kiedy wykonać?

 1. Pacjent odczuwa ból lub obserwuje obrzęk i zaczerwienienie w okolicy stawu.
 2. Doszło do urazu stawu skokowego lub stopy.
 3. Staw skokowy wykazuje zaburzenia ruchomości.

USG stopy w Warszawie pomoże w rozpoznaniu naderwania ścięgien, takich jak naderwanie ścięgna Achillesa w kostce, nieprawidłowości mięśni, takie jak naderwania i masy tkanek miękkich, krwawienie lub inne nagromadzenie płynów w obrębie stopy i uszkodzenia głównych stawów.

 

nne wskazania do USG stawu skokowego

Badanie USG stawu skokowego najczęściej wykonuje się w celu rozpoznania dolegliwości obejmujących dany obszar na skutek wystąpienia opuchlizny, zaczerwienienia, bólu oraz ograniczonego zakresu ruchu. Warto wspomnieć także o mniej oczywistych sytuacjach, które uznaje się za wskazanie do przeprowadzenia badania USG stawu skokowego. Należą do nich m.in.:


 • rozpoznanie reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS),

 • obecność zgrubień i guzów podczas dotyku powierzchni stawu,

 • stan zapalny w obrębie struktury stawowej,

 • uraz mechaniczny stawu,

 • przebyty zabieg chirurgiczny stawu.

 

Jak się przygotować do badania USG stopy i stawu skokowego:

Staw skokowy jest obszarem, którego badanie nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. W dniu przeprowadzenia oceny ultrasonograficznej warto założyć wygodne ubranie oraz obuwie, które można łatwo zdjąć przed rozpoczęciem USG stawu skokowego. Jeśli pacjent wykonał wcześniej badania wskazujące na obecny stan zapalny lub odzwierciedlające ogólny stan zdrowia pacjenta warto wziąć je ze sobą do gabinetu specjalisty.

 

Jak przebiega USG stopy?

Badanie USG stopy rozpoczyna się zwykle od zebrania krótkiego wywiadu na temat dolegliwości, jakie zgłasza pacjenta. USG stawu skokowego jest wykonywane w pozycji leżącej lub siedzącej. Należy odsłonić całą badaną okolicę. Badanie trwa ok. 15-20 minut. Obraz jest widoczny na monitorze komputera. Lekarz ma możliwość wykonania zdjęć w trakcie badania. Wynik badania jest przekazany pacjentowi zaraz po przygotowaniu opisu.

Zachęcamy pacjentów z Warszawy i okolic do umówienia się na wizytę w FitMedica.

USG stawu skokowego – co pokazuje?

W czasie badania USG stawu skokowego specjalista może wnikliwie ocenić wystąpienie urazu oraz rozległość zmian obecnych w strukturach stawowych. Ocena ultrasonograficzna może mieć kluczowe znaczenie przy rozpoznaniu zmian chrzęstno-kostnych w kości skokowej, zwyrodnień oraz uszkodzeń ścięgien m.in. ścięgna Achillesa. Diagnosta w czasie USG stopy może zobaczyć następujące struktury:


 • staw skokowy dolny (staw skokowo-piętowo-łódkowy),

 • staw skokowy górny (staw skokowo-goleniowy),

 • aparat więzadłowy,

 • ścięgna i ich ruchomość,

 • błonę maziową,

 • ruchomość kości i stawu.

Gdzie zrobić USG stawu skokowego?

USG stawu skokowego możesz wykonać w każdej przychodni diagnostycznej po otrzymaniu skierowania od swojego lekarza rodzinnego. Bez czekania w kolejce pacjentów USG stopy wykonasz również prywatnie w placówkach medycznych, takich jak nasza. W Centrum Medycznym FitMedica kompleksowo przeprowadzamy badanie USG stawu skokowego oraz innych obszarów ciała. W naszej pracowni wykorzystujemy nowoczesny sprzęt umożliwiający przechwycenie obrazu ultrasonograficznego ze wszystkimi szczegółami.

Przeciwwskazania do badania USG stawu skokowego

USG stawu skokowego można wykonać u osób w każdym wiek bez przeciwwskazań wynikających ze stanu zdrowia. Wyjątkiem jest obecność otwartych ran oraz poparzeń na powierzchni skóry w obrębie struktur stawu skokowego.


Badania USG