- 9 stycznia 2020
- Comment: 0
- Badania USG
Uraz stawu skokowego należy do najczęstszych uszkodzeń narządu ruchu. Tkanki miękkie otaczające staw i kości stopy są zlokalizowane powierzchownie i łatwo dostępne badaniu USG. W przypadku tzw. skręcenia stawu skokowego dochodzi do urazu struktur torebki stawowej i więzadeł, które nie są widoczne na zdjęciu rtg.
Wykonanie badania USG stopy w takiej sytuacji jest lepszym rozwiązaniem i może uchronić pacjenta od unieruchomienia w gipsie lub przeciwnie ustalić wskazania do założenia gipsu. Zachęcamy pacjentów z Warszawy i okolic do skorzystania z usług FitMedica. Nasza przychodnia oferuje fachową diagnostykę, krótki czas oczekiwania na wizytę oraz skuteczną rehabilitację.
Sportowe i nadmierne urazy stawu skokowego i stopy są powszechne, a ultrasonografia została uznana za doskonałą metodę diagnostyczną patologii stopy i stawu skokowego, zapewniając szybkie nieinwazyjne narzędzie badawcze, które jest dobrze tolerowane przez pacjenta z ostrym lub przewlekłym bólem. Możliwość badania dynamicznego to kolejna zaleta ultrasonografii w ocenie patologii stawu skokowego i stopy, gdzie szczególnie pomocne mogą być manewry, takie jak skurcz mięśni i obciążenie stawu.
USG stawu skokowego i stopy należy przeprowadzić, gdy:
- Pacjent odczuwa ból lub obserwuje obrzęk i zaczerwienienie w okolicy stawu.
- Doszło do urazu stawu skokowego lub stopy.
- Staw skokowy wykazuje zaburzenia ruchomości.
USG stopy w Warszawie pomoże w rozpoznaniu naderwania ścięgien, takich jak naderwanie ścięgna Achillesa w kostce, nieprawidłowości mięśni, takie jak naderwania i masy tkanek miękkich, krwawienie lub inne nagromadzenie płynów w obrębie stopy i uszkodzenia głównych stawów.
Przygotowanie do badania USG stopy i stawu skokowego:
Staw skokowy jest obszarem, którego badanie nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta.
Przebieg usg stopy:
Badania rozpoczyna się zwykle od zebrania krótkiego wywiadu na temat dolegliwości, jakie zgłasza pacjenta. USG stawu skokowego jest wykonywane w pozycji leżącej lub siedzącej. Należy odsłonić całą badaną okolicę. Badanie trwa ok. 15-20 minut. Obraz jest widoczny na monitorze komputera. Lekarz ma możliwość wykonania zdjęć w trakcie badania. Wynik badania jest przekazany pacjentowi zaraz po przygotowaniu opisu.
Zachęcamy pacjentów z Warszawy i okolic do umówienia się na wizytę w FitMedica.