USG tarczycy​

Badanie USG tarczycy

Choroby tarczycy to bardzo częsta dolegliwość. Dla postawienia właściwej diagnozy niezbędne może okazać się wykonanie USG tego narządu. W naszej klinice w Warszawie takie badanie przeprowadza lekarz radiolog. W trakcie USG można stwierdzić obecność guzków, torbieli lub innych zmian, które są niewykrywalne podczas badania palpacyjnego. USG jest prostą metodą służącą do oceny położenia, wielkości, kształtu i struktury tarczycy. Nowoczesny sprzęt, jaki posiada nasza klinika w Warszawie, pozwala na szybkie postawienie właściwej diagnozy.

Poza tarczycą zwykle oceniane są także węzły chłonne szyi. Badanie USG może być wykorzystane podczas pobierania materiału do badania histopatologicznego. Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę tarczycy, zauważysz jej powiększenie lub wyczuwasz guzek, niezwłocznie zgłoś się do kliniki FitMedica. Naszą siedzibą jest Warszawa, zatem zapraszamy wszystkich mieszkańców stolicy i okolic do skorzystania z profesjonalnych badań, wykonywanych przez najlepszych specjalistów.

 

Wskazania do badania USG tarczycy (gruczołu tarczowego):

  1. Podejrzenie choroby tarczycy
  2. Powiększenie tarczycy
  3. Wyczuwalny guzek tarczycy
  4. Różnicowanie przyczyn nieprawidłowej czynności tarczycy
  5. Powiększenie węzłów chłonnych szyi
  6. Badanie przesiewowe w grupach ryzyka raka tarczycy
  7. Monitorowanie zmian guzkowych w tarczycy
  8. Badanie kontrolne po leczeniu wola
  9. Badanie kontrolne po usunięciu tarczycy
 
 
 

Przebieg badania USG tarczycy

Badanie trwa zazwyczaj ok. 15 minut. Po wejściu do gabinetu, lekarz prosi o podanie danych osobowych, a następnie przeprowadza wywiad na temat dolegliwości, jakie niepokoją pacjenta. USG tarczycy przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Pacjent ma lekko odchyloną głowę do tyłu i odsłoniętą szyję. Ubranie w tej okolicy jest zabezpieczone ligniną, żeby uniknąć zabrudzenia. W trakcie badania lekarz ocenia kolejno: węzły chłonne, wielkość płatów, echogeniczność miąższu tarczycy, grubość cieśni tarczycy, a także obecność torbieli lub guzków. Obraz badania jest widoczny na monitorze i pacjent otrzymuje jego krótkie streszczenie. Jeśli zachodzi taka potrzeba lekarz informuje pacjenta o konieczności podjęcia dalszych kroków. Każdy pacjent otrzymuje wynik badania w formie wydruku. Przy następnej wizycie będzie on przydatny do porównania.

 

Pytania oraz odpowiedzi

USG tarczycy wykonuje się zwykle w ciągu 15 minut, jednak czas ten może się wydłużyć do 30 minut jeśli ilość zmian patologicznych do opisania jest duża.

Jest to badanie bezbolesne, jednak ucisk na szyję może powodować dyskomfort i nieprzyjemne uczucie.

Najczęściej jest to radiolog, w niektórych przypadkach może to być lekarz endokrynolog o właściwych kwalifikacjach, po ukończeniu specjalistycznych kursów.

Lekarz analizuje obraz, który przedstawia gruczoł tarczycy. Ocenia wielkość płatów, kształt, położenie, występowanie guzków, a także innych zmian patologicznych, które wynikają z nieprawidłowej struktury tarczycy. USG charakteryzuje się wysoką czułością, w związku z tym jest badaniem z wyboru w trakcie diagnozowania problemów z tarczycą.

Badanie pozwala ocenić, czy tarczyca jest powiększona i w jakim zakresie oraz czy występują zmiany patologiczne. Jeśli stwierdzono obecność guzków, można wskazać ich ilość, strukturę (litą, torbielowatą) i unaczynienie. Badanie określa również echogeniczność tkanki, czyli jednorodność co jest pomocne np. podczas diagnozowaniu choroby Hashimoto. Jest wykorzystywane przy podejmowaniu decyzji o ewentualnej interwencji chirurgicznej lub do kontroli po leczeniu.

Zaleca się powtarzanie USG tarczycy, jeśli podjęto decyzję o obserwacji zmian występujących w tarczycy lub odroczono decyzję o leczeniu zabiegowym. Badanie wykonuje się również okresowo po zakończeniu leczenia zabiegowego w celu oceny skuteczności zabiegu. O częstotliwości powtarzania badań decyduje lekarz endokrynolog.

Badanie USG tarczycy nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Warto przynieść ze sobą ostatnie wyniki badania poziomu TSH i innych hormonów tarczycy oraz zdjęcie wraz z opisem z poprzedniego badania USG, jeśli takie było wykonywane.

Badania USG