USG węzłów chłonnych

Badanie USG węzłów chłonnych

Badanie ultrasonograficzne jest podstawową metodą oceny wielkości i budowy węzłów chłonnych. Zazwyczaj pozwala w sposób szybki i małoinwazyjny określić, czy węzły wymagają dalszej diagnostyki, w tym biopsji. Przy użyciu techniki dopplerowskiej można dodatkowo ocenić unaczynienie węzłów, które bywa zaburzone w przebiegu różnych chorób.

Standardowo badamy różne grupy węzłów chłonnych: podżuchwowe, karkowe, szyjne, pachowe, pachwinowe i zaotrzewnowe (w obrębie jamy brzusznej).

Czym są węzły chłonne?

Węzły chłonne znajdują się w organizmie każdego człowieka – to drobne elementy układu krwiotwórczego zbudowane z połączenia struktur tkanki limfatycznej. Stanowią część układu immunologicznego, a ich główną funkcją jest filtrowanie oraz unieszkodliwianie chorobowych bakterii, wirusów oraz innych patogenów. W ciele usytuowane są tuż pod skórą i występują w licznych grupach. Wyróżnia się m.in. węzły chłonne zlokalizowane na szyi, w pachwinach, pod żuchwą, w dołach pachowych oraz pod kolanami. W czasie infekcji na skutek zwiększonej produkcji limfocytów powiększają się i można wyczuć je pod powierzchnią skóry.

Wskazania do badania USG węzłów chłonnych:

  1. Wyczuwalny guzek na szyi, pod pachą lub w pachwinie
  2. Badanie dodatkowe w niektórych chorobach zakaźnych, chorobach układu krwiotwórczego i nowotworowych
 

Gdzie zrobić USG węzłów chłonnych?

USG węzłów chłonnych możesz wykonać w niemal każdej publicznej placówce zdrowia, jednak w tym celu musisz otrzymać skierowanie na badanie od lekarza rodzinnego. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i bez wizyty w przychodni przystąpić do wykonania badania ultrasonograficznego węzłów chłonnych wybierz placówkę prywatną lub odwiedź nasze Centrum Medyczne FitMedica. W naszej pracownicy USG dysponujemy nowoczesnym, wielozadaniowym urządzeniem, które jest wyposażone w 5 głowic ultrasonograficznych, a nad przebiegiem badania czuwają doświadczeni radiolodzy, kardiolodzy lub ortopedzi. Na badanie USG węzłów chłonnych w naszym centrum nie potrzebujesz skierowania – wystarczy, że wybierzesz dogodny dla siebie termin.

Przygotowanie do badania USG węzłów chłonnych:

USG węzłów chłonnych zaotrzewnowych wymaga przygotowania jak do USG jamy brzusznej. USG pozostałych grup węzłów chłonnych nie wymaga specjalnego przygotowania.

Jak przebiega badanie USG węzłów chłonnych:

Badania rozpoczyna się zwykle od zebrania krótkiego wywiadu na temat dolegliwości pacjenta. USG jest wykonywane w pozycji leżącej, z głową lekko odchyloną i odsłoniętą szyją. Badanie trwa ok. 15 minut. Obraz jest widoczny na monitorze komputera. Lekarz ma możliwość wykonania zdjęć w trakcie badania.

Co daje badanie USG węzłów chłonnych?

Przystąpienie do badania USG węzłów chłonnych pozwala dokładnie ocenić ich rozmiar, kształt oraz strukturę miąższu. W niektórych przypadkach zaokrąglenie skupionych tkanek może stanowić niepokojący objaw wymagający dalszej diagnostyki. W czasie badania specjalista potwierdza obecność niektórych schorzeń lub potencjalnie ocenia ryzyko wystąpienia m.in. choroby wirusowej, bakteryjnej, autoimmunologicznej, pasożytniczej, a także nowotworów.

W wybranych sytuacjach USG pozwala potwierdzić obecność chorób zdiagnozowanych podczas innego badania.

Czym jest USG obwodowych węzłów chłonnych?

USG obwodowych węzłów chłonnych to szczegółowe badanie polegające na ultrasonograficznej ocenie wszystkich najważniejszych struktur tkanek zlokalizowanych pod powierzchnią skóry. Podstawą do przeprowadzenia takiego badania jest powiększenie oraz bolesność wybranych grup węzłów chłonnych. Na podstawie wnikliwej oceny specjalista jest w stanie określić czynnik odpowiadający za objawy m.in. odróżnić reakcję organizmu powstałą na skutek odczynu zapalnego od innych zmian np. obecności nowotworu.

Czy badanie USG węzłów chłonnych boli?

Przeprowadzenie badania USG węzłów chłonnych jest dla pacjenta bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Dużą zaletą oceny ultrasonograficznej jest wysoka precyzja przy stosunkowo niskiej inwazyjności tej metody diagnostycznej. Urządzenie wyposażone w głowice ultrasonograficzne do przechwycenia obrazu wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które wnikają w głąb tkanki skórnej, odbijają się od narządów wewnętrznych, a następnie powracają do aparatu diagnostycznego, przekładając się na obraz widoczny na ekranie.

Przeciwwskazania do badania USG węzłów chłonnych

U większości pacjentów nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia badania USG węzłów chłonnych. W ocenie ultrasonograficznej stanu wewnętrznych struktur udział mogą wziąć zarówno osoby w każdym wieku, jak i kobiety w ciąży. Badanie nie powinno zostać wykonane jedynie w przypadku oparzeń skóry oraz otwartych ran obecnych na badanym obszarze.

Badania USG