Powiększenie tarczycy może być spowodowane niedoborem jodu w diecie.

Wole (powiększenie tarczycy)

 

Co to są wole tarczycy?

Wole to nieprawidłowe powiększenie tarczycy. Najczęstszą na świecie przyczyną wola jest niedobór jodu. W krajach, które prowadzą suplementację soli jodem do powiększenia tarczycy dochodzi na skutek nad- lub niedoczynności tarczycy oraz tworzenia się guzków. Leczenie wola zależy od jego rozmiarów, objawów, które prezentuje pacjent oraz przyczyny powstania.

Tarczyca jest niewielkim narządem (gruczołem) zlokalizowanym u podstawy szyi. Produkuje i wydziela do krwi ważne dla życia hormony: T3 (trójodotyroninę) i T4 (tyroksynę). Hormony tarczycy regulują aktywność procesów metabolicznych, takich jak: spalanie tłuszczów i cukrów, utrzymanie temperatury ciała, czy synteza białek oraz czynność serca. Tarczyca syntetyzuje również hormon, kalcytoninę, która zmienia stężenie wapnia we krwi.

Powiększona tarczyca może produkować prawidłową ilość hormonów (wole obojętne), za dużo (wole nadczynne) lub za mało (wole niedoczynne) hormonów.

 

 Wole tarczycy – objawy

Powiększona tarczyca nie zawsze daje objawy. Jeśli występują to są to:

– Poszerzenie obwodu szyi, widoczny lub wyczuwalny guz u podstawy szyi
– Ucisk w gardle
– Kaszel
– Chrypka
– Kłopoty z połykaniem
– Kłopoty z oddychaniem


Powiększenie tarczycy – przyczyny

Do czynników sprawczych powiększenia tarczycy należą:

– Niedobór jodu w diecie, może być potęgowany spożywaniem pokarmów zawierających substancje hamujące produkcje hormonów tarczycy, takie jak: kapusta, brokuły czy kalafior
– Choroba Gravesa-Basedowa – choroba o podłożu autoimmunologicznym w przebiegu której organizm produkuje przeciwciała skierowane przeciwko tarczycy. Przeciwciała te mają rolę aktywującą, tzn. stymulują komórki tarczycy do produkcji zwiększonej ilości hormonów. To jest przyczyną obrzęku i powiększenia tarczycy.
– Choroba Hashimoto – choroba o podłożu autoimmunologicznym w trakcie której organizm produkuje przeciwciała o swoistości wobec tarczycy. Przeciwciała te niszczą komórki produkujące hormony tarczycy. W konsekwencji często rozwija się niedoczynność gruczołu. W takiej sytuacji przysadka mózgowa wydziela więcej hormonu stymulującego tarczycę (TSH). Jest to bodźcem do rozrostu komórek miąższowych tarczycy i powiększenia gruczołu.
– Wole wieloguzkowe – to stan, w którym w tkance tarczycy rozwijają się lite bądź wypełnione płynem guzki, co w konsekwencji prowadzi do powiększenia gruczołu.
– Pojedyncze guzki tarczycy, których większość ma charakter zmian łagodnych.
– Rak tarczycy – zwykle prowadzi do niesymetrycznego powiększenia tarczycy.
– Ciąża – hormon gonadotropowy (HCG) wydzielany przez łożysko stymuluje niewielki przerost tarczycy.
– Zapalenie – proces zapalny powoduje ból i obrzęk tarczycy. Może prowadzić do niedoczynności lub nadczynności gruczołu.

 

Powiększenie tarczycy (wole) – czynniki ryzyka

Należą tutaj:

– Niedobór jodu w diecie
– Płeć żeńska
– Wiek – zaobserwowano, że powiększenie tarczycy częściej zdarza sie po 40 r.ż.
– Obciążenie rodzinne – wywiad choroby autoimmunologicznej u pacjenta lub krewnych I stopnia zwiększa ryzyko wola
– Okres ciąży i menopauza
– Niektóre leki, np.: immunosupresyjne, antyretrowirusowe, amiodaron, lit
– Ekspozycja na promieniowanie – naświetlanie szyi lub górnej części klatki piersiowej, promieniowanie z elektrowni atomowej

 

Wole tarczycy – powikłania

Duże powiększenie tarczycy może powodować kłopoty z połykaniem i oddychaniem. Zdarza się, że wole prowokuje kaszel i jest przyczyną chrypki. Wole nadczynne i niedoczynne wywołuje dodatkowo objawy zaburzonej funkcji tarczycy.

Zapraszamy Państwa do Centrum FitMedica na konsultacje do specjalistów w dziedzinie endokrynologii i chirurgii. Wykonujemy również badania ultrasonograficzne na wysokiej klasy aparacie firmy General Electrics.

Dowiedz się więcej:

Dobry endokrynolog Warszawa​

Endokrynologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się zaburzeniami gruczołów wydzielania wewnętrznego. Gruczoły te stanowią element układu endokrynnego, w…

Endokrynolog dziecięcy

W FitMedica zapraszamy do skorzystania z konsultacji z endokrynologiem dziecięcym. Trzeba pamiętać, że choroby endokrynologiczne, występujące w rodzinie,…

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy To stan, w którym tarczyca produkuje zwiększoną ilość hormonów. Wpływa to znacząco na przyspieszenie metabolizmu i…