Wrastanie paznokci jest często bagatelizowanym schorzeniem, które może prowadzić do poważnych powikłań.

Wrastanie paznokci – Wrastające paznokcie

Wrastanie paznokci to jednostka chorobowa w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 (International Classification of Diseases) oznaczoną kodem L 06.0. Nazwa łacińska schorzenia – Unguis incarnatus. Jest bardzo powszechnym zjawiskiem, często lekceważonym, doprowadzającym w konsekwencji do poważnych powikłań. To uciążliwe schorzenie polega na wrastaniu bocznych brzegów płytki paznokciowej w wały okołopaznokciowe. Początkowe symptomy to ból, obrzęk i zaczerwienienie. W przypadku braku reakcji na powyższe objawy, może rozwinąć się rozległy stan zapalny z wydzieliną ropną i hypergranulacją (tzw. „dzikie mięso). Ta dolegliwość najczęściej dotyczy palucha stopy.

Przyczyny wrastania paznokci

Przyczyn powstawania dolegliwości jest wiele, do najczęściej występujących należą.:
• uwarunkowania genetyczne
• nieprawidłowa pielęgnacja ( złe obcinanie lub nadmierna pielęgnacja)
• nieprawidłowo dobrane obuwie
• nadwaga ( często w okresie ciąży)
• deformacje ortopedyczne w obrębie stopy
• nadpotliwość

Obecnie dysponujemy szeregiem metod korekcji wrastających paznokci, zaczynając od prostych tamponad, poprzez bardziej skomplikowane klamry ortonyksyjne aż po inwazyjne metody chirurgiczne. Dzięki takim możliwościom jesteśmy w stanie dobrać najbardziej skuteczny sposób leczenia. Nieinwazyjne mechanizmy korekcyjne pozwalają na interwencję bez bólu i absencji w pracy, co jest bardzo dużą zaletą we współczesnym świecie.

Rodzaje nieinwazyjnych systemów korekcyjnych

– tamponady, rurki Sulci Protector – metody polegające na oddzieleniu płytki paznokciowej od tkanki miękkiej, stosowane w przypadku stanów zapalnych lub korekty paznokci miękkich i przy niewielkim zawijaniu się płytki. Bardzo dobre efekty można uzyskać szczególnie u dzieci.
– klamry klejone – plastikowe i metalowe – B/S, B/S Quick, Gold, Onyclip – klamry plastikowe stosowane są przy minimalnym wrastaniu płytki paznokciowej (rzadko używane w podologii ze względu na brak kontroli naciągu). Metalowe mają zdecydowanie większą skuteczność niż klamry plastikowe, stosowane są przy paznokciach normalnych, zawijających się w stopniu lekkim.
– klamry drutowe – Rosa Frazera, VHO, 3TO, Ora, Podopharm – są to systemy o szerszym spektrum działania ze względu na większą siłę naciągu i możliwości aplikacji.
– mechanizmy kombinowane (plastikowo-drutowe) – Combiped, Podofix
– metoda Arkady – to patent w 100% polski, wynaleziony, opracowany i doskonalony przez Adriana Arkada.

Nowa metoda ortonyksyjna, polegająca na wymuszeniu prawidłowego kształtu płytki paznokciowej za pomocą specjalnego urządzenia (Kostka Arkady) i utrwaleniu go masą akrylową.

Kostka Arkady

– Medipod System – – wynik kilkuletniej pracy badawczo-naukowej polskiego zespołu lekarzy i podologów.
Medipod system – system lecząco-korygujący wszelkie przewlekłe i ostre stany patologiczne płytki paznokciowej u dłoni i stóp, między innymi: paznokieć fragmentaryczny, onycholiza, brak aktywności łożyska, zespół żółtych paznokci, wrastające paznokcie, zanik płytki paznokciowej.

Źródło:
1. M. Sokołowska-Wojdyło, Dermatologia dla stylistów paznokci, wyd. Nails & Style House, Gdańsk 2009;
2. M.-C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009;

3. M. Koselak, Podstawy podologii kosmetycznej, Wydawnictwa WSZKIPZ, Warszawa 2012;
4. J. Dylewska-Grzelakowska, Zabiegi pielęgnacyjne i upiększające dłoni i stóp, WSiP, Warszawa 2013
5. M. Gałęcka, Wrastające paznokcie kosmetologiczne metody korekcji, Gabi.net – estetyka & zdrowie, 1/2007
6. http://pl.ladys-nails.eu/product-pol-9690-Korekta-wrastajacych-paznokci-Pasek-Goldstadtspange-1-szt.html, 04.01.2015

Dowiedz się więcej:

Chirurgia kręgosłupa

Najlepsi specjaliści od kręgosłupa w Warszawie Chirurgia kręgosłupa w FitMedica to kompleksowa usługa zdrowotna, która obejmuje specjalistyczne konsultacje,…

Artroskopia – badanie, wskazania, przygotowanie

Artroskopia – badanie, wskazania, przygotowanie Artroskopia jest małoinwazyjnym zabiegiem operacyjnym pozwalającym na ocenę stawów. Pozwala ona zmniejszyć pooperacyjne…

Chirurgia naczyniowa

Chirurgia naczyniowa w Warszawie Chirurg zajmuje się leczeniem operacyjnym chorób. Historia chirurgii sięga czasów starożytnych. Słowo pochodzi z…