Wrastanie paznokci jest często bagatelizowanym schorzeniem, które może prowadzić do poważnych powikłań.

Wrastanie paznokci – Wrastające paznokcie

Wrastanie paznokci to jednostka chorobowa w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 (International Classification of Diseases) oznaczoną kodem L 06.0. Nazwa łacińska schorzenia – Unguis incarnatus. Jest bardzo powszechnym zjawiskiem, często lekceważonym, doprowadzającym w konsekwencji do poważnych powikłań. To uciążliwe schorzenie polega na wrastaniu bocznych brzegów płytki paznokciowej w wały okołopaznokciowe. Początkowe symptomy to ból, obrzęk i zaczerwienienie. W przypadku braku reakcji na powyższe objawy, może rozwinąć się rozległy stan zapalny z wydzieliną ropną i hypergranulacją (tzw. „dzikie mięso). Ta dolegliwość najczęściej dotyczy palucha stopy.

Przyczyny wrastania paznokci

Przyczyn powstawania dolegliwości jest wiele, do najczęściej występujących należą.:
• uwarunkowania genetyczne
• nieprawidłowa pielęgnacja ( złe obcinanie lub nadmierna pielęgnacja)
• nieprawidłowo dobrane obuwie
• nadwaga ( często w okresie ciąży)
• deformacje ortopedyczne w obrębie stopy
• nadpotliwość

Obecnie dysponujemy szeregiem metod korekcji wrastających paznokci, zaczynając od prostych tamponad, poprzez bardziej skomplikowane klamry ortonyksyjne aż po inwazyjne metody chirurgiczne. Dzięki takim możliwościom jesteśmy w stanie dobrać najbardziej skuteczny sposób leczenia. Nieinwazyjne mechanizmy korekcyjne pozwalają na interwencję bez bólu i absencji w pracy, co jest bardzo dużą zaletą we współczesnym świecie.

Rodzaje nieinwazyjnych systemów korekcyjnych

– tamponady, rurki Sulci Protector – metody polegające na oddzieleniu płytki paznokciowej od tkanki miękkiej, stosowane w przypadku stanów zapalnych lub korekty paznokci miękkich i przy niewielkim zawijaniu się płytki. Bardzo dobre efekty można uzyskać szczególnie u dzieci.
– klamry klejone – plastikowe i metalowe – B/S, B/S Quick, Gold, Onyclip – klamry plastikowe stosowane są przy minimalnym wrastaniu płytki paznokciowej (rzadko używane w podologii ze względu na brak kontroli naciągu). Metalowe mają zdecydowanie większą skuteczność niż klamry plastikowe, stosowane są przy paznokciach normalnych, zawijających się w stopniu lekkim.
– klamry drutowe – Rosa Frazera, VHO, 3TO, Ora, Podopharm – są to systemy o szerszym spektrum działania ze względu na większą siłę naciągu i możliwości aplikacji.
– mechanizmy kombinowane (plastikowo-drutowe) – Combiped, Podofix
– metoda Arkady – to patent w 100% polski, wynaleziony, opracowany i doskonalony przez Adriana Arkada.

Nowa metoda ortonyksyjna, polegająca na wymuszeniu prawidłowego kształtu płytki paznokciowej za pomocą specjalnego urządzenia (Kostka Arkady) i utrwaleniu go masą akrylową.

Kostka Arkady

– Medipod System – – wynik kilkuletniej pracy badawczo-naukowej polskiego zespołu lekarzy i podologów.
Medipod system – system lecząco-korygujący wszelkie przewlekłe i ostre stany patologiczne płytki paznokciowej u dłoni i stóp, między innymi: paznokieć fragmentaryczny, onycholiza, brak aktywności łożyska, zespół żółtych paznokci, wrastające paznokcie, zanik płytki paznokciowej.

Źródło:
1. M. Sokołowska-Wojdyło, Dermatologia dla stylistów paznokci, wyd. Nails & Style House, Gdańsk 2009;
2. M.-C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009;

3. M. Koselak, Podstawy podologii kosmetycznej, Wydawnictwa WSZKIPZ, Warszawa 2012;
4. J. Dylewska-Grzelakowska, Zabiegi pielęgnacyjne i upiększające dłoni i stóp, WSiP, Warszawa 2013
5. M. Gałęcka, Wrastające paznokcie kosmetologiczne metody korekcji, Gabi.net – estetyka & zdrowie, 1/2007
6. http://pl.ladys-nails.eu/product-pol-9690-Korekta-wrastajacych-paznokci-Pasek-Goldstadtspange-1-szt.html, 04.01.2015

Dowiedz się więcej:

Czym zajmuje się medycyna sportowa?

Coraz większa część społeczeństwa decyduje się na regularne uprawianie sportu. Niestety, mało, kto myśli o tym, żeby wykonać…

Badania sportowe

Badania sportowe dla dzieci i młodzieży Czym jest medycyna sportowa?  Medycyna sportowa to dziedzina wiedzy lekarskiej, która obejmuje…

Artroskopia

Artroskopia Artroskopia jest małoinwazyjnym zabiegiem operacyjnym pozwalającym na ocenę stawów. Pozwala ona zmniejszyć pooperacyjne dolegliwości bólowe, ryzyko powikłań…