Fitmedica

Zapalenie gęsiej stopy

Zapalenie gęsiej stopy – a co takiego?

Problem związany ze stanem zapalnym owej struktury dotyka najczęściej osoby aktywne fizycznie szczególnie biegaczy i kolarzy. Manifestuje się bardzo intensywnym bólem w przednio – przyśrodkowym przedziale stawu kolanowego. Dolegliwości pojawiają się niemal zawsze po rozpoczęciu treningu i nasilają się wraz z jego trwaniem, przez co uniemożliwia jego kontynuacje.

Objawy pojawiają się również podczas wchodzenia i schodzenia ze schodów, oraz wstawania z pozycji siedzącej. W fazie ostrej pojawia się delikatny obrzęk oraz zaczerwienienie okolic gęsiej stopy.

Aby zrozumieć problem powinniśmy zasięgnąć nieco informacji o anatomii.
Gęsia stopka jest taśmą ścięgnistą, utworzoną przez ścięgna mięśni: półścięgnistego, smukłego i krawieckiego. Wyglądem przypomina błoniastą stopę gęsi .

– Mięsień smukły – przyczepy mięśnia znajdują się na gałęzi dolnej kości łonowej oraz na przyśrodkowym brzegu guzowatości piszczeli (gęsiej stopie). Mięsień smukły odpowiada za zginanie i przywodzenie uda w stawie biodrowym oraz zgięcie i obracanie do wewnątrz w stawie kolanowym.
– Mięsień krawiecki – przyczepia się do kolca biodrowego przedniego górnego, a także przyśrodkowo od guzowatości piszczeli. Zgina, odwodzi i rotuje on na zewnątrz udo, oraz prostuje i obraca do wewnątrz staw kolanowy.
– Mięsień półścięgnisty – lokalizuje się na guzie kulszowym i więzadle krzyżowo-guzowym, oraz przyśrodkowo od guzowatości piszczeli. Jest to prostownik stawu biodrowego i obracający do wewnątrz zginacz stawu kolanowego.

Kolejną strukturą anatomiczną w tym rejonie są kaletki maziowe. Umożliwiają bezkonfliktową pracę całego ścięgna względem więzadła pobocznego przyśrodkowego oraz między mięśniem krawieckim, a pozostałymi mięśniami w/w grupy. Kluczowym zadaniem kaletek jest przede wszystkim zapobieganie tarciu jakie występuje podczas powtarzalnych ruchów. W wyniku długotrwałych przeciążeń bądź bezpośredniego urazu może jednak dojść do „nadużycia”, które przeradza się w stan zapalny.

Bardzo istotna w przypadku diagnostyki pacjenta jest analiza anatomii i biomechaniki stawu. Czynnikami predysponującymi do dysfunkcji „gęsiej stopki” są:

– nadmierna pronacja stopy,
– koślawość kolan,
– nadmierne przodopochylenie tułowia w trakcie biegu.
– Bardzo istotnymi czynnikami są także długotrwałe przeciążenia układu ruchu, szczególnie trening bez odpowiedniej rozgrzewki, brak ćwiczeń rozciągających, stabilizacji, brak planu treningowego, nieodpowiednie obuwie, znaczące wydłużanie kilometrażu bez przygotowania.
– Oczywiście problem ten nie dotyczy tylko i wyłącznie sportowców. Na uraz „gęsiej stopki” narażone są także osoby otyłe, z wadami postawy, z chorobami układowymi.

Leczenie zapalenia gęsiej stopki

Jak to w przypadku każdej kontuzji przeciążeniowej, można podzielić na dwa etapy. Pierwszy polega na likwidacji lub ograniczeniu bólu i stanu zapalnego tkanek. Drugi polega na przeanalizowaniu obecnych czynników ryzyka, zniwelowanie ich do minimum oraz powrót do pełnej sprawności. Z reguły im szybciej zareagujemy na kontuzję tym te dwa etapy płynnie przechodzą między sobą i praktycznie nie można ich rozdzielić. Przy bagatelizowaniu jej pierwszy etap się wydłuża i o wiele później zaczynamy ten drugi, znacznie ważniejszy.

Szczególnie często zaniedbanym obszarem jest miednica, która zdestabilizowana mocno rzutuję na pracę kolana, a w tym gęsiej stopy. Za bezpośrednią przyczynę problemów z gęsią stopą, uważana jest czynnościowa niestabilność stawów kolanowych (widoczna podczas przysiadu nadmierna rotacja kolana do wewnątrz). Oczywiście koślawość kolan czy pronacja stawu skokowego również ma na to wpływ. Co ciekawe ukierunkowana praca nad kontrolą tego ruchu podczas ćwiczeń stabilizacji i czucia głębokiego zdecydowanie taką złą biomechanikę naszego ciała może zniwelować, a na pewno znacznie zmniejszyć objawy zapalenia gęsiej stopki. Praca nad zrównoważeniem napięcia mięśni miednicy odpowiedzialnych za rotację kości udowej poparta treningiem w odpowiednich wzorcach ruchu może znacznie ograniczyć, lub zlikwidować dolegliwości gęsiej stopy.

Jarosław Żołądek – fizjoterapeuta FITMEDICA.

Dowiedz się więcej:

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka Definicja zespołu cieśni nadgarstka: Jest to grupa objawów, takich jak drętwienie, mrowienie oraz osłabienie siły…

Dobry fizjoterapeuta Warszawa​

Sport, choć jak najbardziej zalecany dla wszystkich, którzy nie mają przeciwwskazań do jego uprawiania, może również stanowić niemałe…

Fala uderzeniowa Warszawa

Przełom w leczeniu  bólu i przywracaniu mobilności za pomocą fali uderzeniowej w Warszawie! Badania kliniczne wykazują wskaźnik skuteczności …