zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego – objawy, przyczyny leczenie

Ból w klatce piersiowej, ciągłe zmęczenie, liczne obrzęki wokół stawów i przebyta niedawno infekcja wirusowa może potwierdzać, że doszło do zapalenia mięśnia sercowego. W niektórych sytuacjach stan zapalny nie wymaga leczenia szpitalnego, a pacjentowi zaleca się odpoczynek. Zdarzają się jednak wyjątki, w których dolegliwości mogą mieć więcej negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jak rozpoznać zapalenie mięśnia sercowego?

Zapalenie mięśnia sercowego – co to jest?

Tym terminem określa się obecność stanu zapalnego w obrębie mięśnia serca. Czynnikiem sprawczym jest najczęściej infekcja wirusowa. Rozległy proces zapalny w mięśniu upośledza czynność serca jako pompy. Zapalenie mięśnia serca może prowadzić wtedy do rozwinięcia się niewydolności krążenia. W wielu przypadkach dochodzi jednak do wygaszenia procesu zapalnego w sposób samoistny lub pod wpływem zastosowanego leczenia. Zdarza się czasem, że w jamach serca tworzą się skrzepliny, które są źródłem zatorów do naczyń mózgu lub tętnic wieńcowych.

Zapalenie mięśnia sercowego – objawy

Łagodne postacie zapalenia mogą nie dawać objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego. Pacjent ma złe samopoczucie w związku z infekcją wirusową. Rozległe zajęcie mięśnia sercowego może się manifestować w następujący sposób:

 • Ból w klatce piersiowej
 • Zaburzenia rytmu serca
 • Brak powietrza/duszność w spoczynku lub w trakcie wysiłku fizycznego
 • Obrzęki obwodowe, np. wokół stóp i kostek
 • Zmęczenie
 • Objawy ogólne infekcji wirusowej, takie jak: bóle głowy, mięśni i stawów, gorączka, zapalenie gardła, biegunka

Zapalenie mięśnia sercowego – objawy u dzieci

Zapalenie mięśnia serca u dzieci może się objawiać:

 • Gorączką
 • Zasłabnięciem
 • Trudnościami w oddychaniu
 • Zasinieniem powłok skórnych

Zapalenia mięśnia sercowego – przyczyny

Zwykle nie udaje się jednoznacznie określić czynnika sprawczego choroby. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn zapalenia mięśnia sercowego.

 1. Wirusy – coxsackie B, adenowirus, parvovirus B19, wirusy ECHO, wirus mononukleozy, wirus różyczki, HIV
 2. Bakterie – gronkowce, paciorkowce, krętki boreliozy, maczugowiec błonicy
 3. Pasożyty – Toxoplasma, Trypanosoma cruzi
 4. Grzyby – drożdżaki, kropidlaki, histoplasma
 5. Niektóre leki i narkotyki – w wyniku reakcji alergicznej lub toksycznej – penicyliny, sulfonamidy, niektóre leki przeciwpadaczkowe, kokaina
 6. Inne choroby zapalne – choroby tkanki łącznej, toczeń układowy, ziarniniak Wegenera

Zapalenie mięśnia sercowego po covidzie

Zapalenie mięśnia sercowego jest zaliczane do grona powikłań obecnych u osób chorych na COVID-19. Nie jest to przypadłość o dużej częstotliwości występowania, jednak ze względu na jej złożony charakter i możliwe zagrożenia zdrowia oraz życia pacjentów zaleca się szczególną obserwację w przypadku wystąpienia objawów wskazujących na obecność stanu zapalnego.

W tej samej kategorii częstotliwości występowania można uwzględnić zapalenie mięśnia sercowego po grypie lub każdej innej infekcji wirusowej. Ryzyko wystąpienia objawów jest znacznie większe u osób, które mimo osłabienia organizmu wywołanego chorobą postawią na wzmożoną aktywność fizyczną.

Zapalenie mięśnia sercowego – badania

Objawy zapalenia mięśnia sercowego powinny jak najszybciej skłonić chorego do wizyty u specjalisty, który zajmie się kompleksową diagnozą i oceną stanu zdrowia. Może to być lekarz pierwszego kontaktu, a także specjalista np. kardiolog, który zajmie się przeprowadzeniem dodatkowych badań m.in. EKG lub RTG klatki piersiowej. Badania pozwalają określić, czy u pacjenta występują zaburzenia rytmu serca oraz wykluczyć niedokrwienie serca. Dzięki zaawansowanej diagnostyce specjalista może dokładnie ocenić stan narządu oraz stwierdzić, czy w płucach zatrzymał się płyn, co jednoznacznie wskazuje na to, że doszło do niewydolności serca.

Zapalenie mięśnia sercowego – jakie badania?

W zależności od przyjętej metody diagnostycznej oraz opisanych przez pacjenta objawów lekarz przy podejrzeniu zapalenia mięśnia sercowego może zlecić wykonanie m.in.:

 • EKG (badanie elektrokardiograficzne),
 • badanie echa serca,
 • badanie RTG klatki piersiowej,
 • badanie scyntygraficzne,
 • rezonans magnetyczny,
 • biopsję mięśnia sercowego,
 • morfologię krwi z naciskiem na pomiary stężeń OB i CRP odpowiadających za obecność stanu zapalnego.

Jakie ciśnienie przy zapaleniu mięśnia sercowego?

Jednym z objawów zapalenia mięśnia sercowego, o którym nie wspomina się często, jest różnica między wartościami ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Zaleca się w takim przypadku regularne pomiary ciśnienia krwi, szczególnie przy wykorzystaniu aparatu umożliwiającego pomiar arytmii serca. Dzięki nim możesz również potwierdzić występowanie zaburzeń rytmu serca, które również stanowią jeden z objawów.

Zapalenia mięśnia sercowego – leczenie

Przy łagodnym przebiegu zaleca się zwykle odpoczynek i doraźne postępowanie zwalczające objawy infekcji. Jeśli przyczyną choroby jest zakażenie bakteryjne dołącza się antybiotyk. Nie wykazano dotąd skuteczności leków przeciwwirusowych w terapii zapalenia mięśnia sercowego. W niektórych przypadkach, tj. w olbrzymiokomórkowym lub eozynofilowym zapaleniu stosuje się leki hamujące aktywność układu immunologicznego, w tym kortykosteroidy. W przebiegu chorób przewlekłych, takich jak toczeń układowy leczenie jest ukierunkowane na chorobę podstawową.

Jeżeli w trakcie choroby pojawią się szybkie czy niemiarowe zaburzenia rytmu serca albo objawy niewydolności krążenia lekarz może skierować pacjenta do szpitala.

W Centrum Medycznym FitMedica oferujemy konsultacje wybitnych specjalistów w dziedzinie leczenia chorób mięśnia serca i niewydolności krążenia.

Zapalenie mięśnia sercowego – ile w szpitalu?

Zapalenie mięśnia sercowego często przebiega bezobjawowo lub z niewielkim zagrożeniem dla zdrowia pacjenta. W przypadku wystąpienia objawów, które przyczyniają się do nieregularnego bicia serca, bólu w klatce piersiowej lub duszności warto niezwłocznie zgłosić się do szpitala. Jeśli po wykonaniu badań lekarze stwierdzą wystąpienie zapalenia mięśnia serca, konieczny może okazać się pobyt w szpitalu. Długość pobytu stanowi w pełni kwestię indywidualną – w niektórych przypadkach będzie to tydzień lub dwa tygodnie. W stanach zagrażających życiu lub zdrowiu pacjenta pobyt w szpitalu może się wydłużyć.

Zapalenie mięśnia sercowego – leczenie naturalne

Po zdiagnozowaniu zapalenia mięśnia sercowego pacjenci, którzy podejmą leczenie domowe, powinni jak najwięcej odpoczywać, umożliwiając organizmowi pełną regenerację. W tym czasie odradza się jakiegokolwiek wysiłku fizycznego przez okres co najmniej 6 miesięcy. Należy również zrezygnować z wszelkich używek oraz picia alkoholu i postawić na w pełni zbilansowaną dietę, która dostarczy organizmowi wartościowych składników odżywczych. Poprawie samopoczucia sprzyja picie naparów powstałych z mieszanek i kompozycji ziół o działaniu wzmacniającym układ sercowo-naczyniowy.

Dowiedz się więcej:

ECHO serca dziecka w FitMedica Warszawa

Badanie ECHO serca jest wykonywane w celu oceny budowy i funkcji serca. Do uzyskania obrazu aparat ECHO wykorzystuje fale dźwiękowe.…

Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego (abpm, holter ciśnieniowy)

W naszej przychodni oferujemy Państwu możliwość wykonania całodobowej, ambulatoryjnej rejestracji ciśnienia tętniczego.  Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem…

Niewydolność serca

Niewydolność serca Niewydolność serca jest zespołem objawów, który spowodowany jest uszkodzeniem mięśnia sercowego. Jest to poważne schorzenie, którego…