zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego – objawy, przyczyny leczenie

Ból w klatce piersiowej, ciągłe zmęczenie, liczne obrzęki wokół stawów i przebyta niedawno infekcja wirusowa może potwierdzać, że doszło do zapalenia mięśnia sercowego. W niektórych sytuacjach stan zapalny nie wymaga leczenia szpitalnego, a pacjentowi zaleca się odpoczynek. Zdarzają się jednak wyjątki, w których dolegliwości mogą mieć więcej negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jak rozpoznać zapalenie mięśnia sercowego?

Zapalenie mięśnia sercowego – co to jest?

Tym terminem określa się obecność stanu zapalnego w obrębie mięśnia serca. Czynnikiem sprawczym jest najczęściej infekcja wirusowa. Rozległy proces zapalny w mięśniu upośledza czynność serca jako pompy. Zapalenie mięśnia serca może prowadzić wtedy do rozwinięcia się niewydolności krążenia. W wielu przypadkach dochodzi jednak do wygaszenia procesu zapalnego w sposób samoistny lub pod wpływem zastosowanego leczenia. Zdarza się czasem, że w jamach serca tworzą się skrzepliny, które są źródłem zatorów do naczyń mózgu lub tętnic wieńcowych.

Zapalenie mięśnia sercowego – objawy

Łagodne postacie zapalenia mogą nie dawać objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego. Pacjent ma złe samopoczucie w związku z infekcją wirusową. Rozległe zajęcie mięśnia sercowego może się manifestować w następujący sposób:

 • Ból w klatce piersiowej
 • Zaburzenia rytmu serca
 • Brak powietrza/duszność w spoczynku lub w trakcie wysiłku fizycznego
 • Obrzęki obwodowe, np. wokół stóp i kostek
 • Zmęczenie
 • Objawy ogólne infekcji wirusowej, takie jak: bóle głowy, mięśni i stawów, gorączka, zapalenie gardła, biegunka

Zapalenie mięśnia sercowego – objawy u dzieci

Zapalenie mięśnia serca u dzieci może się objawiać:

 • Gorączką
 • Zasłabnięciem
 • Trudnościami w oddychaniu
 • Zasinieniem powłok skórnych

Zapalenia mięśnia sercowego – przyczyny

Zwykle nie udaje się jednoznacznie określić czynnika sprawczego choroby. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn zapalenia mięśnia sercowego.

 1. Wirusy – coxsackie B, adenowirus, parvovirus B19, wirusy ECHO, wirus mononukleozy, wirus różyczki, HIV
 2. Bakterie – gronkowce, paciorkowce, krętki boreliozy, maczugowiec błonicy
 3. Pasożyty – Toxoplasma, Trypanosoma cruzi
 4. Grzyby – drożdżaki, kropidlaki, histoplasma
 5. Niektóre leki i narkotyki – w wyniku reakcji alergicznej lub toksycznej – penicyliny, sulfonamidy, niektóre leki przeciwpadaczkowe, kokaina
 6. Inne choroby zapalne – choroby tkanki łącznej, toczeń układowy, ziarniniak Wegenera

Zapalenie mięśnia sercowego po covidzie

Zapalenie mięśnia sercowego jest zaliczane do grona powikłań obecnych u osób chorych na COVID-19. Nie jest to przypadłość o dużej częstotliwości występowania, jednak ze względu na jej złożony charakter i możliwe zagrożenia zdrowia oraz życia pacjentów zaleca się szczególną obserwację w przypadku wystąpienia objawów wskazujących na obecność stanu zapalnego.

W tej samej kategorii częstotliwości występowania można uwzględnić zapalenie mięśnia sercowego po grypie lub każdej innej infekcji wirusowej. Ryzyko wystąpienia objawów jest znacznie większe u osób, które mimo osłabienia organizmu wywołanego chorobą postawią na wzmożoną aktywność fizyczną.

Zapalenie mięśnia sercowego – badania

Objawy zapalenia mięśnia sercowego powinny jak najszybciej skłonić chorego do wizyty u specjalisty, który zajmie się kompleksową diagnozą i oceną stanu zdrowia. Może to być lekarz pierwszego kontaktu, a także specjalista np. kardiolog, który zajmie się przeprowadzeniem dodatkowych badań m.in. EKG lub RTG klatki piersiowej. Badania pozwalają określić, czy u pacjenta występują zaburzenia rytmu serca oraz wykluczyć niedokrwienie serca. Dzięki zaawansowanej diagnostyce specjalista może dokładnie ocenić stan narządu oraz stwierdzić, czy w płucach zatrzymał się płyn, co jednoznacznie wskazuje na to, że doszło do niewydolności serca.

Zapalenie mięśnia sercowego – jakie badania?

W zależności od przyjętej metody diagnostycznej oraz opisanych przez pacjenta objawów lekarz przy podejrzeniu zapalenia mięśnia sercowego może zlecić wykonanie m.in.:

 • EKG (badanie elektrokardiograficzne),
 • badanie echa serca,
 • badanie RTG klatki piersiowej,
 • badanie scyntygraficzne,
 • rezonans magnetyczny,
 • biopsję mięśnia sercowego,
 • morfologię krwi z naciskiem na pomiary stężeń OB i CRP odpowiadających za obecność stanu zapalnego.

Jakie ciśnienie przy zapaleniu mięśnia sercowego?

Jednym z objawów zapalenia mięśnia sercowego, o którym nie wspomina się często, jest różnica między wartościami ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Zaleca się w takim przypadku regularne pomiary ciśnienia krwi, szczególnie przy wykorzystaniu aparatu umożliwiającego pomiar arytmii serca. Dzięki nim możesz również potwierdzić występowanie zaburzeń rytmu serca, które również stanowią jeden z objawów.

Zapalenia mięśnia sercowego – leczenie

Przy łagodnym przebiegu zaleca się zwykle odpoczynek i doraźne postępowanie zwalczające objawy infekcji. Jeśli przyczyną choroby jest zakażenie bakteryjne dołącza się antybiotyk. Nie wykazano dotąd skuteczności leków przeciwwirusowych w terapii zapalenia mięśnia sercowego. W niektórych przypadkach, tj. w olbrzymiokomórkowym lub eozynofilowym zapaleniu stosuje się leki hamujące aktywność układu immunologicznego, w tym kortykosteroidy. W przebiegu chorób przewlekłych, takich jak toczeń układowy leczenie jest ukierunkowane na chorobę podstawową.

Jeżeli w trakcie choroby pojawią się szybkie czy niemiarowe zaburzenia rytmu serca albo objawy niewydolności krążenia lekarz może skierować pacjenta do szpitala.

W Centrum Medycznym FitMedica oferujemy konsultacje wybitnych specjalistów w dziedzinie leczenia chorób mięśnia serca i niewydolności krążenia.

Zapalenie mięśnia sercowego – ile w szpitalu?

Zapalenie mięśnia sercowego często przebiega bezobjawowo lub z niewielkim zagrożeniem dla zdrowia pacjenta. W przypadku wystąpienia objawów, które przyczyniają się do nieregularnego bicia serca, bólu w klatce piersiowej lub duszności warto niezwłocznie zgłosić się do szpitala. Jeśli po wykonaniu badań lekarze stwierdzą wystąpienie zapalenia mięśnia serca, konieczny może okazać się pobyt w szpitalu. Długość pobytu stanowi w pełni kwestię indywidualną – w niektórych przypadkach będzie to tydzień lub dwa tygodnie. W stanach zagrażających życiu lub zdrowiu pacjenta pobyt w szpitalu może się wydłużyć.

Zapalenie mięśnia sercowego – leczenie naturalne

Po zdiagnozowaniu zapalenia mięśnia sercowego pacjenci, którzy podejmą leczenie domowe, powinni jak najwięcej odpoczywać, umożliwiając organizmowi pełną regenerację. W tym czasie odradza się jakiegokolwiek wysiłku fizycznego przez okres co najmniej 6 miesięcy. Należy również zrezygnować z wszelkich używek oraz picia alkoholu i postawić na w pełni zbilansowaną dietę, która dostarczy organizmowi wartościowych składników odżywczych. Poprawie samopoczucia sprzyja picie naparów powstałych z mieszanek i kompozycji ziół o działaniu wzmacniającym układ sercowo-naczyniowy.

Dowiedz się więcej:

Ambulatoryjny pomiar ciśnienia tętniczego (abpm, holter ciśnieniowy)

W naszej przychodni oferujemy Państwu możliwość wykonania całodobowej, ambulatoryjnej rejestracji ciśnienia tętniczego.  Dysponujemy nowym, lekkim i cichym aparatem…

Niewydolność serca

Niewydolność serca Niewydolność serca jest zespołem objawów, który spowodowany jest uszkodzeniem mięśnia sercowego. Jest to poważne schorzenie, którego…

Holter EKG Warszawa

Rejestrator holterowski EKG to niewielkie urządzenie, które pozwala na zapis rytmu serca w czasie codziennej aktywności oraz w…