Choroby układu krążenia i serca stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Zapalenie mięśnia sercowego

Co to jest zapalenia mięśnia sercowego?

Tym terminem określa się obecność stanu zapalnego w obrębie mięśnia serca. Czynnikiem sprawczym jest najczęściej infekcja wirusowa. Rozległy proces zapalny w mięśniu upośledza czynność serca jako pompy. Zapalenie mięśnia serca może prowadzić wtedy do rozwinięcia się niewydolności krążenia. W wielu przypadkach dochodzi jednak do wygaszenia procesu zapalnego w sposób samoistny lub pod wpływem zastosowanego leczenia. Zdarza się czasem, że w jamach serca tworzą się skrzepliny, które są źródłem zatorów do naczyń mózgu lub tętnic wieńcowych.

Objawy zapalenia mięśnia sercowego

Łagodne postacie zapalenia mogą nie dawać objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego. Pacjent ma złe samopoczucie w związku z infekcją wirusową. Rozległe zajęcie mięśnia sercowego może się manifestować w następujący sposób:

• Ból w klatce piersiowej
• Zaburzenia rytmu serca
• Brak powietrza/duszność w spoczynku lub w trakcie wysiłku fizycznego
• Obrzęki obwodowe, np. wokół stóp i kostek
• Zmęczenie
• Objawy ogólne infekcji wirusowej, takie jak: bóle głowy, mięśni i stawów, gorączka, zapalenie gardła, biegunka

Zapalenie mięśnia serca u dzieci może się objawiać:

• Gorączką
• Zasłabnięciem
• Trudnościami w oddychaniu
• Zasinieniem powłok skórnych

Zapalenia mięśnia sercowego – przyczyny

Zwykle nie udaje się jednoznacznie określić czynnika sprawczego choroby. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn zapalenia mięśnia sercowego.
1. Wirusy – coxsackie B, adenowirus, parvovirus B19, wirusy ECHO, wirus mononukleozy, wirus różyczki, HIV
2. Bakterie – gronkowce, paciorkowce, krętki boreliozy, maczugowiec błonicy
3. Pasożyty – Toxoplasma, Trypanosoma cruzi
4. Grzyby – drożdżaki, kropidlaki, histoplasma
5. Niektóre leki i narkotyki – w wyniku reakcji alergicznej lub toksycznej – penicyliny, sulfonamidy, niektóre leki przeciwpadaczkowe, kokaina
6. Inne choroby zapalne – choroby tkanki łącznej, toczeń układowy, ziarniniak Wegenera

Zapalenia mięśnia sercowego – leczenie

Przy łagodnym przebiegu zaleca się zwykle odpoczynek i doraźne postępowanie zwalczające objawy infekcji. Jeśli przyczyną choroby jest zakażenie bakteryjne dołącza się antybiotyk. Nie wykazano dotąd skuteczności leków przeciwwirusowych w terapii zapalenia mięśnia sercowego. W niektórych przypadkach, tj. w olbrzymiokomórkowym lub eozynofilowym zapaleniu stosuje się leki hamujące aktywność układu immunologicznego, w tym kortykosteroidy. W przebiegu chorób przewlekłych, takich jak toczeń układowy leczenie jest ukierunkowane na chorobę podstawową.
Jeżeli w trakcie choroby pojawią się szybkie czy niemiarowe zaburzenia rytmu serca albo objawy niewydolności krążenia lekarz może skierować pacjenta do szpitala.

W Centrum Medycznym FitMedica oferujemy konsultacje wybitnych specjalistów w dziedzinie leczenia chorób mięśnia serca i niewydolności krążenia.

Dowiedz się więcej:

Tętniak aorty piersiowej

Tętniak aorty piersiowej  Tętniak aorty serca to nic innego jak nadmierne jej poszerzenie. Dolegliwość ta ma różne podłoża…

Zawał serca

Zawał serca Zawał serca to groźna dolegliwość zdrowotna objawiająca się ostrym i kłującym bólem w klatce piersiowej, dusznościami…

Czy komórki macierzyste mogą naprawić uszkodzony mięsień serca?

Czy komórki macierzyste mogą naprawić uszkodzony mięsień serca? Długoterminowa opieka nad pacjentami po przebytym zawale serca i z…