zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego

Co to jest zapalenia mięśnia sercowego?

Tym terminem określa się obecność stanu zapalnego w obrębie mięśnia serca. Czynnikiem sprawczym jest najczęściej infekcja wirusowa. Rozległy proces zapalny w mięśniu upośledza czynność serca jako pompy. Zapalenie mięśnia serca może prowadzić wtedy do rozwinięcia się niewydolności krążenia. W wielu przypadkach dochodzi jednak do wygaszenia procesu zapalnego w sposób samoistny lub pod wpływem zastosowanego leczenia. Zdarza się czasem, że w jamach serca tworzą się skrzepliny, które są źródłem zatorów do naczyń mózgu lub tętnic wieńcowych.

Objawy zapalenia mięśnia sercowego

Łagodne postacie zapalenia mogą nie dawać objawów ze strony układu sercowo-naczyniowego. Pacjent ma złe samopoczucie w związku z infekcją wirusową. Rozległe zajęcie mięśnia sercowego może się manifestować w następujący sposób:

• Ból w klatce piersiowej
• Zaburzenia rytmu serca
• Brak powietrza/duszność w spoczynku lub w trakcie wysiłku fizycznego
• Obrzęki obwodowe, np. wokół stóp i kostek
• Zmęczenie
• Objawy ogólne infekcji wirusowej, takie jak: bóle głowy, mięśni i stawów, gorączka, zapalenie gardła, biegunka

Zapalenie mięśnia serca u dzieci może się objawiać:

• Gorączką
• Zasłabnięciem
• Trudnościami w oddychaniu
• Zasinieniem powłok skórnych

Zapalenia mięśnia sercowego – przyczyny

Zwykle nie udaje się jednoznacznie określić czynnika sprawczego choroby. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn zapalenia mięśnia sercowego.
1. Wirusy – coxsackie B, adenowirus, parvovirus B19, wirusy ECHO, wirus mononukleozy, wirus różyczki, HIV
2. Bakterie – gronkowce, paciorkowce, krętki boreliozy, maczugowiec błonicy
3. Pasożyty – Toxoplasma, Trypanosoma cruzi
4. Grzyby – drożdżaki, kropidlaki, histoplasma
5. Niektóre leki i narkotyki – w wyniku reakcji alergicznej lub toksycznej – penicyliny, sulfonamidy, niektóre leki przeciwpadaczkowe, kokaina
6. Inne choroby zapalne – choroby tkanki łącznej, toczeń układowy, ziarniniak Wegenera

Zapalenia mięśnia sercowego – leczenie

Przy łagodnym przebiegu zaleca się zwykle odpoczynek i doraźne postępowanie zwalczające objawy infekcji. Jeśli przyczyną choroby jest zakażenie bakteryjne dołącza się antybiotyk. Nie wykazano dotąd skuteczności leków przeciwwirusowych w terapii zapalenia mięśnia sercowego. W niektórych przypadkach, tj. w olbrzymiokomórkowym lub eozynofilowym zapaleniu stosuje się leki hamujące aktywność układu immunologicznego, w tym kortykosteroidy. W przebiegu chorób przewlekłych, takich jak toczeń układowy leczenie jest ukierunkowane na chorobę podstawową.
Jeżeli w trakcie choroby pojawią się szybkie czy niemiarowe zaburzenia rytmu serca albo objawy niewydolności krążenia lekarz może skierować pacjenta do szpitala.

W Centrum Medycznym FitMedica oferujemy konsultacje wybitnych specjalistów w dziedzinie leczenia chorób mięśnia serca i niewydolności krążenia.

Dowiedz się więcej:

Kardiomiopatia

Kardiomiopatia Definicja Kardiomiopatii Kardiomiopatia to choroba mięśnia sercowego. Obecność nieprawidłowego mięśnia sprawia, że sercu trudniej jest tłoczyć krew po…

Kołatania serca – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie?

Kołatanie serca to uczucie szybkiego, mocnego lub nieregularnego bicia serca. Może się pojawić w związku ze stresem, wysiłkiem…

Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego Co to jest zapalenia mięśnia sercowego? Tym terminem określa się obecność stanu zapalnego w obrębie…