Blokada do kręgosłupa.

 Dolegliwości bólowe kręgosłupa są zmorą wśród osób, które preferują siedzący tryb życia i ograniczoną aktywność fizyczną. Jest to przyczyną osłabienia wydolności narządu ruchu, w tym gorsetu mięśniowego kręgosłupa, co z kolei powoduje niestabilność połączeń międzykręgowych. Na poziomie jednego bądź kilku segmentów kręgosłupa powstają przepukliny dysków międzykręgowych, które są przyczyną bólu o ostrym lub przewlekłym charakterze. Tradycyjne leczenie zachowawcze tj. farmakologiczne czy rehabilitacyjne nie zawsze przynosi pożądane efekty, a leczenie operacyjne niestety niesie ryzyko powikłań. Alternatywą jest podanie sterydowych leków o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Wybrane preparaty można podawać miejscowo w okolicę stawów międzykręgowych lub okołokorzeniowo.

Wskazania do zabiegu
Wskazaniem do wykonania blokady kręgosłupa są:

1. bóle kręgosłupa wywołane zwężeniem kanału kręgowego,
2. bóle spowodowane przesunięciem jednego trzonu kręgu wobec drugiego (kręgozmyk),
3. zespoły bólowe związane z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa,
4. objawy przepukliny dysku międzykręgowego np. rwa kulszowa.

Przeciwwskazania do zabiegu
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża, aktywna infekcja bądź zaburzenia krzepnięcia krwi.

Przygotowanie do zabiegu
Podanie blokady do kręgosłupa nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. Nie ma konieczności pozostawania na czczo. Nie należy odstawiać leków przyjmowanych przewlekle. O stosowaniu leków obniżających krzepliwość krwi należy bezwzględnie poinformować lekarza. Szczegółowe informacje o przygotowaniu do zabiegu, lekarz przekaże Państwu podczas konsultacji.

Przebieg zabiegu
Zabieg blokady do kręgosłupa wykonuje się ambulatoryjnie, po zastosowaniu miejscowego znieczulenia. Za pomocą specjalnej igły, wprowadzony zostaje roztwór glikokortykosterydu. W czasie zabiegu Pacjent może odczuwać ukłucie przy kontakcie igły ze skórą, niewielki ból w momencie przechodzenia igły przez torebkę stawową oraz uczucie rozpierania podczas wstrzyknięcia leku do jamy stawu. Pacjent może opuścić gabinet po ok. 15-20 minutach. Po wykonaniu blokady dolegliwości ustępują niemal natychmiast, jeśli zastosowano również lek miejscowo znieczulający. Efekt działania glikokortykosterydów najczęściej jest zauważalny po 1-2 dniach, a dolegliwości bólowe powinny ustąpić w ciągu 3-7 dni. U większości Pacjentów blokada znosi całkowicie dolegliwości bólowe, co pozwala na rozpoczęcie intensywnej rehabilitacji w celu podtrzymania efektu. Działanie blokady sterydowej do kręgosłupa utrzymuje się od kilku tygodni do nawet roku.

Gwarantujemy trafną diagnozę.

Zespół doświadczonych ortopedów.

Czekamy na kontakt z Państwa strony. Zapraszamy
umów wizytę