Poradnia chirurgiczna dla dzieci

Porania chirurgiczna dla dzieci w FitMedica zapewnia opiekę Pacjentom do 18 r.ż. Zespół chirurgów dziecięcych tworzą lekarze specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, dzięki czemu oferujemy opiekę na najwyższym poziomie. Dokładamy wszelkich starań, aby podczas wizyty zapewnić komfort Pacjentowi i jego Rodzicom. Wyjaśniamy wątpliwości i dostosowujemy metody leczenia do szczególnych potrzeb naszych najmłodszych Pacjentów.

Czy zajmuje się chirurg dziecięcy?

Chirurg dziecięcy zajmuje się diagnostyką i leczeniem zabiegowym pacjentów ze schorzeniami narządów wewnętrznych, skóry i tkanki podskórnej. W zakresie kompetencji chirurga ogólnego jest m.in. leczenie ran i oparzeń, czyraków, ropni, pourazowych obrażeń tkanek miękkich i narządów wewnętrznych, chorób jamy brzusznej, takich jak: przepukliny, niedrożność lub perforacja przewodu pokarmowego, zapalenie wyrostka robaczkowego, a także kręcz szyi, wodniaki jądra, stulejka. Chirurg dziecięcy kwalifikuje pacjenta do zabiegu operacyjnego i nadzoruje opiekę pooperacyjną.

Z jakim objawami należy zgłosić się do poradni chirurgii dziecięcej?

O konsultacji z chirurgiem dziecięcym warto pomyśleć, jeśli dziecko prezentuje następujące dolegliwości:

  • Otwarte rany
  • Widoczne lub wyczuwalne guzy
  • Bóle brzucha, ostre lub nawracające
  • Krew w stolcu
  • Nudności i wymioty
  • Wrastające paznokcie
  • Bliznowce

W jaki sposób przygotować się do wizyty w poradni chirurgicznej dla dzieci?

Do wizyty w poradni chirurgicznej dla dzieci warto się odpowiednio przygotować. Lekarz zapyta o dotychczasowy rozwój dziecka, ogólny stan zdrowia i przyjmowane leki. W przypadku dzieci starszych wizyta u lekarza specjalisty może okazać się stresująca. Dobrym pomysłem jest wytłumaczenie dziecku, dlaczego udaje się do lekarza i co go tam czeka. Warto wcześniej spisać pytania, które chcecie Państwo zadać lekarzowi. Najlepiej ubrać dziecko w taki sposób, żeby ułatwić szybkie zdjęcie odzieży w gabinecie. Polecamy wybrać rozpinane bluzy i koszulki, a zamiast rajstop, getry i skarpetki. Konieczne jest zabranie ze sobą książeczki zdrowia dziecka oraz dokumentacji medycznej z poprzednich wizyt i wyników badań dodatkowych.

Jak przebiega wizyta w poradni chirurgii dziecięcej?

Wizyta rozpoczyna się od zebrania wywiadu. Krótka rozmowa pozwala lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości, z jakim zgłasza się Pacjent. Istotne, aby podali Państwo lekarzowi jak najwięcej informacji, które pozwolę na ustalenie przyczyny złego samopoczucia. Następnie chirurg przeprowadzi badanie ogólnolekarskie i w razie potrzeby skieruje Pacjenta na wykonanie specjalistycznych badań laboratoryjnych i obrazowych, które potwierdza rozpoznanie. Wśród badań laboratoryjnych specjalista chirurg zleca najczęściej badanie morfologii krwi, CRP oraz badanie ogólne moczu. Częstym zaleceniem jest również USG. Chirurg może skierować Pacjenta na konsultację do specjalistów innych poradni, np. ortopedy. Czasami potrzebna jest diagnostyka i leczenie w oddziale szpitalnym.