Endokrynolog dziecięcy - Warszawa

W FitMedica zapraszamy do skorzystania z konsultacji z endokrynologiem dziecięcym. Trzeba pamiętać, że choroby endokrynologiczne, występujące w rodzinie, mogą również pojawić się u dzieci. Jeśli zaniepokoją Państwa wskazane poniżej objawy, warto udać się na wizytę do specjalisty. W razie potrzeby szybko wdrożona diagnostyka i leczenie dają szansę na powrót do zdrowia.

Czym zajmuje się poradnia endokrynologiczna dla dzieci?
W poradni endokrynologicznej lekarz specjalista zajmuje się terapią zaburzeń funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego: tarczycy, nadnerczy, podwzgórza, przysadki, gonad i przytarczyc.

Z jakimi objawami należy zgłosić się do poradni endokrynologicznej dla dzieci?
Wskazaniem do wizyty w poradni endokrynologicznej dla dzieci jest wolniejszy wzrost dziecka lub problemy z osiągnięciem przeciętnego wzrostu rówieśników. Pamiętajmy również, że zbyt wysokie bądź szybko rosnące dzieci również warto skonsultować z endokrynologiem – to może być objaw choroby, choć dużo rzadziej niepokoi Rodziców.

Innym problemem są kwestie związane z odżywianiem. Uwagę powinien zwrócić słaby lub nadmierny przyrost dziecka na wadze pomimo spożywania dobrych jakościowo i różnorodnych posiłków. Niepokoić może również wzmożone łaknienie przy jednoczesnym spadku masy ciała.

Konsultacji endokrynologicznej warto zasięgnąć jeśli zauważycie Państwo u swojej kilkuletniej pociechy powiększające się gruczoły piersiowe, owłosienie w okolicach płciowych, trądzik lub ostry zapach potu. Wskazaniem do wizyty w poradni endokrynologicznej jest także brak objawów dojrzewania u dziecka, które ukończyło 13-14 lat.

W przypadku nadmiernie wypadających włosów bądź pojawienia się łysienia również warto skorzystać z  porady specjalisty.

Problemy endokrynologiczne mogą się objawiać zmianami w zachowaniu dziecka. O wizycie można myśleć, jeśli od jakiegoś czasu dziecko stało się nadreaktywne, płaczliwe, konfliktowe, gorzej się uczy lub ma problemy z koncentracją i pamięcią.

Ponadto, wizyta u endokrynologa zalecana jest dzieciom, których mamy były leczone hormonalnie w trakcie ciąży lub mają problemy endokrynologiczne.

Jak przygotować się do wizyty w poradni endokrynologicznej dla dzieci?
W przypadku starszych dzieci, wizyta u lekarza specjalisty może okazać się  stresująca. Warto wobec tego wcześniej przygotować dziecko. Dobrym pomysłem jest wytłumaczenie dziecku, dlaczego udaje się do lekarza i co go tam czeka. Warto wcześniej spisać pytania, które chcecie Państwo zadać lekarzowi.

Wybierając się do specjalisty z dzieckiem warto ubrać je w sposób umożliwiający szybkie zdjęcie odzieży. Polecamy wybrać rozpinane bluzy i koszulki, a zamiast rajstop, getry i skarpetki, umożliwiające bezproblemowe przygotowanie dziecka do badania.

Konieczne jest zabranie ze sobą książeczki zdrowia dziecka oraz dokumentacji medycznej z poprzednich wizyt i wyników badań dodatkowych.

Jak przebiega wizyta w poradni endokrynologicznej dla dzieci?
Konsultacja u endokrynologa dziecięcego rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z rodzicem. Pozwala to lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości dziecka. Powinni Państwo pamiętać, żeby podać lekarzowi jak najwięcej informacji, również dotyczących problemów endokrynologicznych w najbliższej rodzinie, które pozwolą na postawienie właściwej diagnozy. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że w głowie rodziców rodzi się milion pytań i wątpliwości – nie krępujcie się, żeby zadać je lekarzowi w trakcie wizyty. Po przeprowadzeniu wywiadu, lekarz zbada pacjenta i jeśli to konieczne – zleci wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych np. oznaczenia poziomu hormonów lub USG.