International Meeting of Orthopaedic Research MOR 2019

W dniach 26-28.09 odbędzie się spotkanie w ramach International Meeting of Orthopaedic Research MOR 2019. Specjaliści z całego świata będą rozmawiać na temat nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia schorzeń narządu ruchu. Z przyjemnością informujemy, że Przewodniczącym sesji Kolana jest dr Rafał Kamiński.

Schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego są jedną z najczęstszych przyczyn poszukiwania przez pacjentów pomocy medycznej. Ma to niewątpliwie związek z rosnącą liczbą osób w wieku podeszłym oraz zmianą trybu życia na mało aktywny.

Wg danych WHO choroby układu mięśniowo-szkieletowego to druga przyczyna niepełnosprawności wśród Pacjentów na całym świecie, z czego bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa stanowią wiodący problem. Dolegliwości w zakresie narządu ruchu dotyczą ludzi w każdym wieku, szacuje się, że 1/3-1/5 Pacjentów cierpi z powodu bólu lub niepełnosprawności związanej z chorobą układu mięśniowo-szkieletowego. Problemy ortopedyczne w sposób istotny ograniczają czynną aktywność ruchową i sprawność, i dlatego często skutkują wczesnym wycofaniem się z pracy zawodowej i pogorszeniem statusu życiowego. Niemal połowa Pacjentów z dolegliwościami narządu ruchu jest obciążona innymi chorobami ogólnoustrojowymi. Nierzadko stwierdza się związek pomiędzy występowaniem problemów ortopedycznych i depresji.

Do najczęstszych problemów w zakresie narządu ruchu należą: zmiany zwyrodnieniowe stawów: kolanowego i biodrowego, dolegliwości bólowe kręgosłupa, np. dyskopatie, rwa kulszowa, skoliozy, urazy kończyn, w tym złamania i skręcenia w obrębie stawu skokowego, kolana, barku i nadgarstka, stany zapalne stawów, jak reumatoidalne zapalenie stawów oraz wady wrodzone, np. dysplazja stawów biodrowych.

Terapią i diagnostyką schorzeń ortopedycznych zajmują się specjaliści ortopedii i traumatologii oraz fizjoterapeuci. Leczenie może przebiegać zachowawczo albo wymaga hospitalizacji i zabiegu operacyjnego.