Kardiolog dziecięcy - Warszawa

W poradni kardiologicznej dla dzieci oferujemy diagnostykę i leczenie Pacjentów w wieku od 0 do 18 lat. Wykwalifikowana kadra medyczna oraz przyjazna atmosfera w czasie wizyty pozwalają pozbyć się stresu, który często towarzyszy dzieciom w kontakcie z personelem medycznym. W naszej poradni można wykonać badanie EKG, ECHO, Holter EKG i Holter ciśnieniowy.

Czym zajmuje się specjalista kardiologii dziecięcej?
Poradnia kardiologiczna dla dzieci opiekuje się Pacjentami:
– z podejrzeniem wady serca lub naczyń,
– z zaburzeniami rytmu serca,
– z nadciśnieniem tętniczym,
– z niewydolnością serca,
– po zabiegach kardiologii inwazyjnej lub po operacji kardiochirurgicznej.

Z jakimi objawami należy zgłosić się do poradni kardiologii dziecięcej?

Do wizyty u kardiologa dziecięcego powinno skłonić nas wystąpienie objawów takich jak:
– brak tchu podczas płaczu,
– trudności w ssaniu, wydłużający się czas karmienia i zmęczenie po nim,
– słaby przyrost wagi,
– pocenie i bladość skóry lub sinica,
– zmniejszona tolerancja wysiłku fizycznego
– bóle w klatce piersiowej
– omdlenia lub utraty przytomności
– duszność i obrzęki obwodowe

Pamiętajmy również, że wystąpienie niektórych objawów, zwłaszcza u najmłodszych dzieci nie zawsze jest powodem do paniki, maluchom zdarzają się również dni gorszego samopoczucia.

Wizytę w poradni kardiologicznej może również zalecić lekarz pediatra, który w trakcie osłuchiwania klatki piersiowej stwierdzi obecność szmeru nad sercem.

Jak przygotować się do wizyty w poradni kardiologii dziecięcej?
W przypadku starszych dzieci, wizyta u lekarza specjalisty może okazać się  stresująca. Można wobec tego wcześniej przygotować dziecko. Dobrym pomysłem jest wytłumaczenie dziecku, dlaczego udaje się do lekarza i co go tam czeka. Warto wcześniej spisać pytania, które chcecie Państwo zadać lekarzowi.

Wybierając się do specjalisty z dzieckiem warto ubrać je w sposób umożliwiający szybkie zdjęcie odzieży. Polecamy wybrać rozpinane bluzy i koszulki, a zamiast rajstop, getry i skarpetki, umożliwiające bezproblemowe przygotowanie dziecka do badania.

Konieczne jest zabranie ze sobą książeczki zdrowia dziecka oraz dokumentacji medycznej z poprzednich wizyt i wyników badań dodatkowych.

Jak przebiega wizyta u kardiologa dziecięcego?
Konsultacja u kardiologa dziecięcego rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z rodzicem. Pozwala to lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości dziecka. Powinni Państwo pamiętać, żeby podać lekarzowi jak najwięcej informacji, również dotyczących problemów kardiologicznych w rodzinie, które pozwolą na postawienie właściwej diagnozy. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że w głowie rodziców rodzi się milion pytań i wątpliwości – nie krępujcie się, żeby zadać je lekarzowi w trakcie wizyty. Po przeprowadzeniu wywiadu, lekarz zbada pacjenta i jeśli to konieczne – zleci wykonanie dodatkowych badań specjalistycznych np. EKG, ECHO lub Holter.