Poradnia nefrologiczna dla dzieci

Poradnia nefrologiczna dla dzieci to miejsce, w którym diagnozuje i leczy się choroby nerek i dróg moczowych u pacjentów do 18. roku życia. Wśród personelu FitMedica są doświadczeni specjaliści z bardzo dobrym podejściem do dzieci i młodzieży. Dokładamy wszelkich starań, aby podczas wizyty zapewnić komfort Pacjentowi i jego Rodzicom. Wyjaśniamy wątpliwości i dostosowujemy metody leczenia do szczególnych potrzeb naszych najmłodszych Pacjentów.

Czy zajmuje się lekarz nefrolog dziecięcy?

Nefrolog dziecięcy zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób układu moczowego. Dotyczy to m.in. takich problemów, jak: zapalenie nerek, infekcje układu moczowego, zespół nerczycowy, niewydolność nerek, kamica układu moczowego. W zakresie kompetencji nefrologa dziecięcego jest również leczenie nadciśnienia tętniczego i zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Nefrolog nadzoruje pacjentów kierowanych do leczenia dializami oraz kwalifikuje do zabiegu przeszczepienia nerki.

Z jakim objawami należy zgłosić się do poradni nefrologicznej dla dzieci?

Wizytę u nefrologia dziecięcego należy rozważyć, jeśli u dziecka pojawią się następujące objawy:

  • Nieprawidłowości w badaniu ogólnym moczu
  • Problemy z oddawaniem moczu
  • Mętne zabarwienie moczu
  • Obrzęki okolicy twarzy, stóp i nadgarstków
  • Nawracające infekcje dróg moczowych
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Płacz i wierzganie nóżkami u niemowląt podczas oddawania moczu
  • Ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa

W jaki sposób przygotować się do wizyty w poradni nefrologicznej dla dzieci?

Do wizyty w poradni nefrologicznej dla dzieci warto się odpowiednio przygotować. Lekarz zapyta o dotychczasowy rozwój dziecka, ogólny stan zdrowia i aktualną dietę, przyjmowane leki oraz występowanie chorób układu moczowego w rodzinie. W przypadku dzieci starszych wizyta u lekarza specjalisty może okazać się stresująca. Dobrym pomysłem jest wytłumaczenie dziecku, dlaczego udaje się do lekarza i co go tam czeka. Warto wcześniej spisać pytania, które chcecie Państwo zadać lekarzowi. Najlepiej ubrać dziecko w taki sposób, żeby ułatwić szybkie zdjęcie odzieży w gabinecie. Polecamy wybrać rozpinane bluzy i koszulki, a zamiast rajstop, getry i skarpetki. Konieczne jest zabranie ze sobą książeczki zdrowia dziecka oraz dokumentacji medycznej z poprzednich wizyt i wyników badań dodatkowych.

Jak przebiega wizyta w poradni nefrologicznej dla dzieci?

Wizyta rozpoczyna się od zebrania wywiadu. Krótka rozmowa pozwala lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości, z jakim zgłasza się Pacjent. Istotne, aby podali Państwo lekarzowi jak najwięcej informacji, które pozwolę na ustalenie przyczyny złego samopoczucia. Następnie nefrolog przeprowadzi badanie ogólnolekarskie i w razie potrzeby skieruje Pacjenta na wykonanie specjalistycznych badań laboratoryjnych i obrazowych, które potwierdza rozpoznanie. Wśród badań laboratoryjnych specjalista nefrolog zleca najczęściej badanie morfologii krwi, stężenia sodu, potasu i wapnia, mocznika, kreatyniny, glukozy, cholesterolu oraz badanie ogólne moczu i posiew moczu. Częstym zaleceniem jest również USG układu moczowego lub TK jamy brzusznej. Nefrolog może skierować Pacjenta na konsultację do specjalistów innych poradni, np. kardiologa lub endokrynologa. Czasami potrzebna jest diagnostyka i leczenie w oddziale szpitalnym.