Poradnia nefrologiczna dla dorosłych

Poradnia nefrologiczna w FitMedica oferuje pomoc, a także  wsparcie doświadczonych specjalistów, którzy zajmują się diagnostyką i leczeniem chorób nerek i dróg moczowych. Dokładamy wszelkich starań, aby naszym pacjentom zagwarantować komfort leczenia i opiekę na najwyższym poziomie.

Czy zajmuje się lekarz nefrolog?

Nefrologia jest działem medycyny zorientowanym na choroby układu moczowego. Lekarz nefrolog, w przeciwieństwie do urologa, zajmuje się problemami, które nie wymagają interwencji chirurgicznej. Ten specjalista konsultuje pacjentów ze stanami zapalnymi układu moczowego, kamicą moczową, niewydolnością nerek, czy zespołem nerczycowym. Nefrolog kontroluje również terapię nadciśnienia tętniczego i zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Służy pomocą w przypadku chorób systemowych, takich jak zapalenia naczyń i genetycznych, jak np. zwyrodnienie wielotorbielowate nerek. Nefrolog nadzoruje również terapię dializami.

Z jakim objawami należy zgłosić się do poradni nefrologicznej?

Do lekarza nefrologa należy się zgłosić, jeśli zaobserwują Państwo następujące objawy:

  • Pieczenie i ból podczas oddawania moczu
  • Częste lub skąpe oddawanie moczu
  • Oddawanie moczu w nocy
  • Ciemny kolor moczu
  • Krwisty, mętny lub pieniący się mocz
  • Obrzęk twarzy, rąk lub stóp
  • Podwyższone ciśnienie tętnicze krwi
  • Ból w okolicy żeber
  • Przewlekłe zmęczenie

W jaki sposób przygotować się do wizyty w poradni nefrologicznej?

Na wizytę w poradni nefrologicznej Pacjent powinien zabrać wyniki badań dodatkowych, karty konsultacyjne z poprzednich wizyt bądź też kary informacyjne z pobytów w szpitalu, jeśli takie posiada. Proszę pamiętać, że lekarz zapyta o przyjmowane leki i ich dawki oraz występowanie chorób nefrologicznych w rodzinie. Poza tym wizyta u nefrologa nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania.

Jak przebiega wizyta w poradni nefrologicznej?

Wizyta rozpoczyna się od zebrania wywiadu. Krótka rozmowa pozwala lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości, z jakim zgłasza się pacjent. Istotne, aby podali Państwo lekarzowi jak najwięcej informacji, które pozwolę na ustalenie przyczyny złego samopoczucia. Następnie nefrolog przeprowadzi badanie ogólnolekarskie i w razie potrzeby skieruje Pacjenta na wykonanie specjalistycznych badań laboratoryjnych i obrazowych, które potwierdza rozpoznanie. Wśród badań laboratoryjnych specjalista nefrolog zleca najczęściej badanie morfologii krwi, stężenia sodu, potasu i wapnia, mocznika, kreatyniny, glukozy, cholesterolu oraz badanie ogólne moczu. Częstym zaleceniem jest również USG układu moczowego lub TK jamy brzusznej. Nefrolog może skierować Pacjenta na konsultację do specjalistów innych poradni, np. kardiologa lub endokrynologa. Czasami potrzebna jest diagnostyka i leczenie w oddziale szpitalnym.