operacja

Poradnia neurochirurgiczna

W przychodni FitMedica można umówić się na konsultację do poradni neurochirurgicznej. Jest to dyscyplina o charakterze ogólnomedycznym, wobec czego przy wyborze lekarzy kierowaliśmy się ich wszechstronną wiedzą, specjalizacją, doświadczeniem i potrzebą nieustannego poszerzania swoich kompetencji. Poradnia neurochirurgiczna skierowana jest do wszystkich pacjentów, którzy  wymagają konsultacji pod kątem ustalenia wskazań do zabiegu operacyjnego.

Czy zajmuje się lekarz neurochirurg?

Neurochirurg specjalizuje się w leczeniu zabiegowym chorób mózgu i rdzenia kręgowego. Do kompetencji tego specjalisty należy diagnostyka i terapia patologii układu nerwowego, tj. dyskopatii, tętniaków naczyń mózgowych, krwawień śródmózgowych, guzów mózgu i rdzenia kręgowego, wodogłowia, urazów czaszkowo-mózgowych. Neurochirurg kwalifikuje pacjenta do zabiegu operacyjnego i nadzoruje opiekę pooperacyjną.

Z jakim objawami należy zgłosić się do poradni neurochirurgicznej?

Konsultację w poradni neurochirurgicznej warto rozważyć, jeśli występują następujące objawy:

  • Bóle i zawroty głowy
  • Zaburzenia koordynacji ruchowej
  • Problemy z koncentracją
  • Zaburzenia słuchu i wzroku
  • Mrowienie kończyn
  • Drgawki
  • Zaburzenia funkcji poznawczych, jak rozumienie, myślenie, zapamiętywanie i orientacja
  • Objawy psychotyczne

W jaki sposób przygotować się do wizyty w poradni neurochirurgicznej?

Na wizytę w poradni chirurgicznej Pacjent powinien zabrać wyniki badań dodatkowych, karty konsultacyjne z poprzednich wizyt bądź też kary informacyjne z pobytów w szpitalu, jeśli takie posiada. Proszę pamiętać, że lekarz zapyta o przyjmowane leki i ich dawki oraz występowanie chorób neurologicznych w rodzinie. Poza tym wizyta u neurochirurga nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania.

Jak przebiega wizyta w poradni neurochirurgicznej?

Wizyta rozpoczyna się od zebrania wywiadu. Krótka rozmowa pozwala lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości, z jakim zgłasza się Pacjent. Istotne, aby podali Państwo lekarzowi jak najwięcej informacji, które pozwolę na ustalenie przyczyny złego samopoczucia. Następnie lekarz przeprowadza badanie neurologiczne, podczas którego ocenia siłę mięśni kończyn górnych i dolnych, odruchy ścięgniste i skórne, czucie powierzchowne i głębokie, koordynację ruchową, obecność objawów oponowych i korzeniowych. Badanie głowy polega na ocenie funkcji poszczególnych nerwów czaszkowych. Lekarz może zlecić wykonanie szczegółowych badań diagnostycznych, które umożliwia postawienie prawidłowego rozpoznania. Może również skierować pacjenta na konsultację do innego specjalisty, np. psychologa, psychiatry, logopedy. Czasami potrzebna jest diagnostyka i leczenie w oddziale szpitalnym.