Poradnia neurologiczna dla dzieci

Poradnia neurologiczna dla dzieci w FitMedica oferuje możliwość skorzystania z wykwalifikowanych lekarzy oraz profesjonalnej opieki w przypadku schorzeń neurologicznych. Gwarantujemy szybką i skuteczną diagnozę na najwyższym poziomie, dostęp do wysokiej jakości usług i bezstresowe podejście do najmłodszych pacjentów z uwzględnieniem ich szczególnych potrzeb.

Czy zajmuje się lekarz neurolog?

Neurolog to specjalista, który zajmuje się leczeniem chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Koncentruje się na wszelkich nieprawidłowościach w funkcjonowaniu mózgu, rdzenia kręgowego oraz nerwów, które odpowiadają za prawidłowy przekaz informacji do mięśni i narządów wewnętrznych. Specjalista neurolog zajmuje się diagnozą, leczeniem i postępowaniem profilaktycznym m.in. w przypadku padaczki, migreny, mózgowego porażenia dziecięcego czy zaburzeń mowy. Jest często wsparciem w trakcie leczenia psychiatrycznego, niezbędnym do postawienia właściwej diagnozy.

Z jakim objawami należy zgłosić się do poradni neurologicznej dla dzieci?

Poradnia neurologiczna dla dzieci obejmuje opieką pacjentów od urodzenia do 18 r.ż. Do specjalisty należy się zgłosić, jeżeli u dziecka zaobserwują Państwo następujące objawy:

  • Tiki i ruchy mimowolne
  • Drżenie i skurcze mięśni
  • Problemy z koordynacją ruchową i zaburzenia równowagi
  • Omdlenia i powtarzające się utraty przytomności
  • Zaburzenia i problemy z mową
  • Problemy ze snem
  • Zawroty i ból głowy
  • Zaburzenia czucia
  • Problemy z koncentracją i pamięcią
  • Trudności w nauce

W jaki sposób przygotować się do wizyty w poradni neurologicznej?

Do wizyty w poradni neurologicznej warto się odpowiednio przygotować. Lekarz zapyta o dotychczasowy rozwój dziecka i ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki oraz występowanie chorób neurologicznych w rodzinie. W przypadku dzieci starszych wizyta u lekarza specjalisty może okazać się stresująca. Dobrym pomysłem jest wytłumaczenie dziecku, dlaczego udaje się do lekarza i co go tam czeka. Warto wcześniej spisać pytania, które chcecie Państwo zadać lekarzowi. Najlepiej ubrać dziecko w taki sposób, żeby ułatwić szybkie zdjęcie odzieży w gabinecie. Polecamy wybrać rozpinane bluzy i koszulki, a zamiast rajstop, getry i skarpetki. Konieczne jest zabranie ze sobą książeczki zdrowia dziecka oraz dokumentacji medycznej z poprzednich wizyt i wyników badań dodatkowych.

Jak przebiega wizyta w poradni neurologicznej?

Poradnia neurologiczna jest dobrze przygotowana do obsługiwania małych pacjentów. Wizyta rozpoczyna się od rozmowy z rodzicem na temat występujących u dziecka objawów i dolegliwości. Następnie lekarz przeprowadza badanie neurologiczne, podczas którego ocenia siłę mięśni kończyn górnych i dolnych, odruchy ścięgniste i skórne, czucie powierzchowne i głębokie, koordynację ruchową, obecność objawów oponowych i korzeniowych. Badanie głowy polega na ocenie funkcji poszczególnych nerwów czaszkowych. Lekarz może zlecić wykonanie szczegółowych badań diagnostycznych, które umożliwia postawienie prawidłowego rozpoznania. Na zakończenie wizyty lekarz ordynuje stosowne leczenie – przepisuje leki bądź zaleca rehabilitację i zmianę trybu życia, które stanowią ważny element  terapii zaburzeń neurologicznych. Może również skierować pacjenta na konsultację do innego specjalisty, np. psychologa, psychiatry, logopedy lub ortopedy, ew. wystawia skierowanie do szpitala.