Poradnia diabetologiczna dla dzieci

Porania diabetologiczna dla dzieci w FitMedica zapewnia opiekę Pacjentom do 18 r.ż. Zespół diabetologów dziecięcych tworzą lekarze specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, dzięki czemu oferujemy opiekę na najwyższym poziomie. Dokładamy wszelkich starań, aby podczas wizyty zapewnić komfort Pacjentowi i jego Rodzicom. Wyjaśniamy wątpliwości i dostosowujemy metody leczenia do szczególnych potrzeb naszych najmłodszych Pacjentów. Dotyczy to również młodych sportowców, którzy mimo choroby chcą bezpiecznie i efektywnie trenować.

Czy zajmuje się lekarz diabetolog?

Diabetolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem cukrzycy u młodych pacjentów oraz edukacją dzieci i ich Rodziców w tym zakresie. Ustala, a także  prowadzi terapię w celu zapobieżenia wystąpieniu powikłań, które są związane z cukrzycą. Właściwe leczenie pozwala młodym Pacjentom funkcjonować bez większych ograniczeń, a edukacja i wskazówki lekarza zwiększają codzienny komfort całej Rodziny. Diabetolog konsultuje również Pacjentów ze stanami przedcukrzycowymi oraz otyłością.

Z jakim objawami należy zgłosić się do poradni diabetologicznej dla dzieci?

Do poradni diabetologicznej należy się zgłosić, jeśli u dzieci występują objawy, takie jak:

 • Wzmożone pragnienie
 • Zmęczenie i senność
 • Szybka utrata masy ciała
 • Brak lub wzmożony apetyt
 • Rozdrażnienie i wahania nastroju
 • Wymioty
 • Suchość w ustach
 • Zajady na ustach
 • Problemy ze wzrokiem
 • Częste oddawanie moczu
 • Nawracające zakażenia bakteryjne skóry i śluzówek

W jaki sposób przygotować się do wizyty w poradni diabetologii dziecięcej?

Do wizyty w poradni diabetologicznej warto się odpowiednio przygotować. Lekarz zapyta o dotychczasowy rozwój dziecka, ogólny stan zdrowia i aktualną dietę, przyjmowane leki oraz występowanie chorób metabolicznych w rodzinie. W przypadku dzieci starszych wizyta u lekarza specjalisty może okazać się stresująca. Dobrym pomysłem jest wytłumaczenie dziecku, dlaczego udaje się do lekarza i co go tam czeka. Warto wcześniej spisać pytania, które chcecie Państwo zadać lekarzowi. Najlepiej ubrać dziecko w taki sposób, żeby ułatwić szybkie zdjęcie odzieży w gabinecie. Polecamy wybrać rozpinane bluzy i koszulki, a zamiast rajstop, getry i skarpetki. Konieczne jest zabranie ze sobą książeczki zdrowia dziecka oraz dokumentacji medycznej z poprzednich wizyt i wyników badań dodatkowych. Na kontrolne spotkania Pacjent powinien przynieść dzienniczek pomiarów glikemii oraz aktualne wyniki zaleconych badań krwi i moczu.

Jak przebiega wizyta w poradni diabetologicznej dla dzieci?

Wizyta rozpoczyna się od zebrania wywiadu. Krótka rozmowa pozwala lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości, z jakim zgłasza się Pacjent. Istotne, aby podali Państwo lekarzowi jak najwięcej informacji, które pozwolą na ustalenie przyczyny złego samopoczucia. Następnie diabetolog przeprowadzi badanie ogólnolekarskie i w razie potrzeby skieruje Pacjenta na wykonanie specjalistycznych badań laboratoryjnych, które potwierdzą rozpoznanie. Wśród tych badań specjalista diabetolog zleca najczęściej stężenie glukozy na czczo, poposiłkowy profil glikemii, test obciążenia glukozą, stężenie kreatyniny oraz badanie ogólne moczu. Okresowo diabetolog kieruje Pacjenta na konsultację do specjalistów innych poradni, np. kardiologa, nefrologa i okulisty, w celu monitorowania powikłań związanych z cukrzycą. Czasami potrzebna jest diagnostyka i leczenie w oddziale szpitalnym. Istotną częścią konsultacji diabetologicznej jest edukacja Pacjenta i Rodziców w zakresie zmiany stylu życia, prawidłowych nawyków dietetycznych, aktywności fizycznej, sposobów monitorowania glikemii oraz objawów ew. powikłań w zakresie innych narządów.