Reumatologia w FitMedica w Warszawie

Specjalistyczne Centrum Zdrowia FitMedica oferuje swoim pacjentom opiekę w poradni reumatologicznej. W naszej przychodni pacjentów konsultuje doświadczony specjalista w tej dziedzinie.

Czym zajmuje się reumatolog?

W FitMedica Pacjenci uzyskają fachową pomoc w przypadku wystąpienia dolegliwości reumatycznych. Specjalista reumatolog zajmuje się diagnozą, leczeniem i profilaktyką w schorzeń takich jak:  reumatoidalne zapalenie stawówzesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)reaktywne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zapalenie stawów w przebiegu chorób, zapalnych jelit, toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy, zespół Sjögrena, twardzina układowa, zapalenie wielomięśniowe i skórnomięśniowe, mieszana choroba tkanki łącznej, polimialgia reumatyczna, rumień guzowaty i sarkoidoza, układowe zapalenia naczyń, choroba i zespół Raynauda, osteoporoza i osteomalacja, choroba zwyrodnieniowa stawów, fibromialgia, zmiany pozastawowe (miejscowe zespoły bólowe mięśni i przyczepów mięśni, zapalenie kaletek, zapalenie pochewek ścięgien, torbiele), dna moczanowa i inne zapalenia stawów związane z obecnością kryształów, zmiany stawowe w przebiegu chorób gruczołów dokrewnych.

Z jakimi objawami należy zgłosić się do poradni reumatologicznej?

Warto umówić wizytę konsultacyjną u reumatologa, jeśli niepokoją Państwa:
– bóle mięśni, stawów i kości, zwłaszcza intensywne i nawracające,
– bóle, którym towarzyszy stan podgorączkowyi/lub obrzęk i/lub wysypka bądź zaczerwienienie skóry,
– dolegliwości w obrębie jamy brzusznej, które nie są wynikiem niestrawności lub zatrucia pokarmowego,
– sztywność i zaczerwienienie stawów po przebudzeniu,
– problem z utrzymaniem przedmiotów w palcach,
– problem ze schylaniem się bądź podnoszeniem przedmiotów,
– zniekształcenie bądź obrzęk stawów,
– trudności z poruszaniem.

Jak przygotować się do wizyty u reumatologa?

Na wizytę w poradni reumatologicznej Pacjent powinien zabrać wyniki badań dodatkowych, karty konsultacyjne z poprzednich wizyt bądź też karty informacyjne z pobytów w szpitalu, jeśli takie posiada. Proszę pamiętać, że lekarz zapyta o przyjmowane leki i ich dawki.

Poza tym, wizyta u reumatologa nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania.

Jak przebiega wizyta w poradni reumatologicznej?

Wizyta rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu. Krótka rozmowa pozwala lekarzowi na rozpoznanie dolegliwości, z jakimi zgłasza się Pacjent. Istotne, aby podali Państwo lekarzowi jak najwięcej informacji, które pozwolą na ustalenie przyczyny zgłaszanych dolegliwości. Proszę pamiętać, że reumatolog zapyta również o dotychczas przyjmowane leki i ich dawki. Następnie przeprowadzi badanie ogólnolekarskie i w razie potrzeby skieruje Pacjenta na wykonanie specjalistycznych badań laboratoryjnych i obrazowych, które potwierdzą rozpoznanie.

Wśród badań laboratoryjnych reumatolog zleca najczęściej badanie morfologii krwi, OB., CRP, enzymy wątrobowe, kreatyninę, badanie ogólne moczu oraz czynnik reumatoidalny. W razie potrzeby może skierować Pacjenta na konsultację do specjalistów z innej poradni, w tym rehabilitacyjnej. Po rozpoznaniu problemu, lekarz zaleca odpowiednią terapię – np. przyjmowanie leków, czasami konieczna jest hospitalizacja.