Fizjoterapia w znaczny sposób może pomóc przy chorobie zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa szyjnego.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – choroba zwyrodnieniowa stawów

Ból i sztywność karku to jedne z objawów zwyrodnienia kręgów szyjnych. Dolegliwość ta potrafi uprzykrzyć życie osobom dotkniętym przedwczesnym zużyciem tkanek pomiędzy poszczególnymi kręgami kręgosłupa, ale jej objawom można skutecznie przeciwdziałać. Jak leczyć zwyrodnienie kręgosłupa?

Co to jest zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego?

Kręgosłup szyjny składa się z 7 kręgów oddzielonych od siebie przez tarcze międzykręgowe, czyli dyski . Kręgi w szyi są oznaczone od C1 do C7. Każde dwa kręgi połączone są ze sobą za pomocą stawów międzykręgowych (prawego i lewego). Zapewniają stabilność kręgosłupowi jednocześnie pozwalają na wykonywanie ruchów. Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką stawową i otoczone torebką stawową. Wewnątrz stawu wydziela się maź stawowa, która zapewnia płynność ruchów w stawach.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego zaczyna się, gdy dochodzi do degeneracji i uszkodzenia chrząstki stawowej. Chrząstka staje się cienka z czasem ulega całkowitemu zniszczeniu. Pojawia się tarcie kości o kość. Tarcie to może powodować ból i powstawanie zmian zwyrodnieniowych – osteofitów , które powiększają się w miarę zaawansowania choroby. Miejsce postania wspomnianych osteofitów, a także ich rozmiar ma duże znaczenie w postępowaniu choroby. W niektórych przypadkach te wyrośla chrzęstno-kostne uciskają na nerwy rdzeniowe, co poza bólem może również przyczyniać się do utraty stabilności odcinka szyjnego kręgosłupa.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – objawy

Narośla chrzęstno-kostne mogą uciskać na korzenie nerwowe, powodując wystąpienie bólu oraz objawów neurologicznych takich jak mrowienie, drętwienie, osłabienie mięśni. Objawy te promieniują wzdłuż ramienia do ręki. Może także wystąpić ból w karku, górnej części pleców i między łopatkami. Czasami mogą pojawiać się także bóle głowy, zwłaszcza na potylicy i w tylnej części głowy. Może być także tkliwość lub obrzęk na obszarze ponad dotkniętymi chorobą stawami międzykręgowymi i zmniejszony lub znacznie ograniczony zakres ruchów szyją.

Choroba-zwyrodnieniowa-stawów-kręgosłupa-szyjnego-2

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – do jakiego lekarza się udać?

Leczeniem dolegliwości kręgosłupa szyjnego zajmuje się ortopeda i to właśnie do jego gabinetu najlepiej udać się przy wszystkich bólach kostno-stawowych. Nie mniej przy braku jakichkolwiek podejrzeń skuteczna może okazać się wizyta u lekarza rodzinnego, tzw. pierwszego kontaktu, który powinien skierować pacjenta z myślą o wykonaniu dalszych badań i zasięgnięcia opinii lekarza specjalizującego się w bólach kręgosłupa.

Zmiany zwyrodnieniowe są praktycznie niemożliwe do wyleczenia, jednak podjęcie odpowiedniej rehabilitacji przy jednoczesnym leczeniu farmakologicznym może okazać się bardzo pomocne. Dużą rolę w procesie zapobiegania zwyrodnieniu kręgów szyjnych odgrywają fizjoterapeuci.

W Centrum Medycyny FitMedica w Warszawie można liczyć na indywidualne podejście do każdego pacjenta i szczególną opiekę fizjoterapeutów przy różnych przypadkach zmian zwyrodnieniowych. 

Zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego – leczenie

To, jak leczyć zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego w dużej mierze zależy od zaawansowania zmian oraz obecności i rozmieszczenia osteofitów. Już przy pierwszych oznakach problemów z kręgosłupem szyjnym warto podjąć kroki zapobiegawcze rozwojowi schodzenia m.in. włączyć do codziennych zwyczajów prostą aktywność fizyczną, skupić się na zdrowej diecie i regularnie wykonywać zabiegi fizykoterapeutyczne.

Przy rehabilitacji kręgosłupa szyjnego sprawdzają się masaże tradycyjne i z wykorzystaniem ultradźwięków, lasery, elektroterapia oraz zabiegi bazujące na falach elektromagnetycznych. W zaawansowanym stadium choroby pacjent otrzymuje środki farmakologiczne, najczęściej w postaci środków przeciwbólowych i niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Istnieje wiele możliwości leczenia i łagodzenia objawów, Choroby zwyrodnieniowej  stawów:

<– Zastrzyki kortyzonu. -Niesterydowe leki przeciwzapalne lub inhibitory COX-2. – Terapia manualna. – Techniki rozluźniające mięśnie. – Ćwiczenia szyi.

Leczenie zachowawcze prowadzone przez dobrego lekarza reumatologa i fizjoterapeutów zwykle przynosi dobre rezultaty. W przypadkach ostrego bólu, spowodowanego współistnieniem stanu zapalnego w stawach zachodzi konieczność zastosowania leków przeciwzapalnych.

Zasadnicze jednak działanie w tym schorzeniu należy do fizjoterapeuty. Stosuje się techniki rozluźniające mięśnie, trakcję, delikatne rozciąganie oraz techniki terapii manualnej pozwalające na poprawę lub odzyskanie utraconej ruchomości. Gdy dolegliwości ustąpią wprowadzamy zestaw ćwiczeń mający na celu zachowanie ruchomości w stawach oraz odpowiedni stan napięcia mięśni by choroba nie postępowała.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego – rehabilitacja

Rehabilitacja zwyrodnienia kręgów szyjnych pozwala pracować nad zakresem ruchu i wpływa na usprawnienie codziennego funkcjonowania. Głównym celem zabiegów w gabinecie fizjoterapeutów jest zapobieganie występującemu bólowi i wzmacnianie partii mięśni opływających osłabione kręgi szyjne.

Na początku rehabilitacji warto postawić na łagodne zabiegi z wykorzystaniem laserów, hydromasaży lub ultradźwięków, które przygotują ciało do bardziej intensywnych form terapii, np. masażu klasycznego, igłowania czy kinesiotapingu. W dłuższej perspektywie czasu ćwiczenia wpływające na utrzymanie prawidłowej postawy mogą okazać się równie skuteczne.

Proste ćwiczenia na zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego

Przy bólu zwyrodnieniowym odcinka szyjnego sprawdzają się ćwiczenia rozciągające, wzmacniające i rozluźniające dane partie mięśni. Prostym do wykonania w domu ćwiczeniem jest stawianie oporu głową. Pacjent powinien usiąść z wyprostowanym kręgosłupem i przyłożyć obie dłonie do czoła, docisnąć, a następnie w tym samym czasie zaprzeć się głową przez 3 sekundy. Ćwiczenie warto powtórzyć około 5 razy.

Równie efektywne i przynoszące ulgę jest dociskanie głowy do tyłu. Należy usiąść, zapleść obie ręce za głową i docisnąć. Następnie delikatnym ruchem dociskać głowę w tył, opierając ją na dłoniach przez około 5 sekund. Dla lepszych efektów warto również zastosować kilka powtórzeń tego ćwiczenia.

Osoby cierpiące na opisane dolegliwości zapraszamy do FitMedica – Specjalistycznego Centrum Zdrowia. Nasz zespół doświadczonych specjalistów: lekarzy i fizjoterapeutów, służy pomocą. Więcej o naszym centrum rehabilitacji i fizjoterapii można dowiesz się na podstronie: Fizjoterapia.

Dowiedz się więcej:

Rehabilitacja dzieci w Warszawie – co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach wady postawy u dzieci są bardzo często spotykane. Płaskostopie, odstające łopatki, niesymetryczne ustawienie barków, okrągłe…

Ból głowy a schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Ból głowy a schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego Nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego mogą powodować ból głowy za…

Masaż i rehabilitacja kręgosłupa Warszawa

Według badań bóle kręgosłupa dotyczą nawet 80% dorosłych osób w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że są drugim co…