Artroskopia biodra to coraz częściej stosowana metoda leczenia schorzeń stawu biodrowego.

Artroskopia biodra

Artroskopia stawu biodrowego to małoinwazyjny zabieg, który umożliwia w bezpieczny sposób wyleczyć różne dolegliwości w obrębie biodra. Metoda ta służy również jako narzędzie diagnostyczno-lecznicze w przypadkach bóli stawu, których pochodzenie jest ciężkie do ustalenia.

Artroskopia biodra – bezinwazyjna metoda operacyjna

Artroskopia biodra jest procedurą, która coraz śmielej wkracza na pole walki z dolegliwościami bólowymi stawu biodrowego. Metoda ta polega na wykonaniu kilku małych nacięć na skórze, przez które wprowadzane są narzędzia oraz kamera, dzięki której lekarz otrzymuje bardzo szczegółowy obraz stanu stawu. W czasie zabiegu naprawiana jest struktura biodra, usuwane są niepożądane tkanki, a cały staw jest płukany. Po wykonaniu operacji pacjent transportowany jest na salę operacyjną, z której trafia do bloku szpitalnego. 

Bolący staw biodrowy – nieoperacyjne sposoby leczenia

Co ważne – sposób leczenia stawu biodrowego zależy od typu choroby oraz intensywności objawów klinicznych. Nie zawsze wymagane jest operacyjne leczenie. Wśród nieoperacyjnych metod wyróżnia się:

 • leczenie zwykle – zaczyna się od odciążenia oraz podawania leków niesteroidowych przeciwzapalnych. Niekiedy konieczne może się okazać podanie miejscowe preparatu sterydowego lub osocza bogatopłytkowego (tzw. czynniki wzrostu) lub preparatów zawierających kwas hialuronowy, lub komórki macierzyste,
 • leczenie fizykalne – praca z terapeutą pozwoli na zwiększenie do maksymalnego zakresu ruchu stawu biodrowego, poprawy koordynacji oraz zwiększenia stabilności stawu.

Jeżeli wyżej wymienione sposoby nie przynoszą ulgi, konieczna wtedy może być artroskopia biodra.

Artroskopia stawu biodrowego – do jakich przypadłości jest wykorzystywana?

Artroskopia stawu biodrowego jest bardzo popularnym zabiegiem – głównie ze względu na swoją bezinwazyjność. Obecnie jest ona bardzo efektywnym sposobem leczenia niektórych schorzeń stawów biodrowych.

Leczy się tym sposobem takie patologie jak

 • uszkodzenia obrąbka stawowego, 
 • konflikt panewkowo-udowy (różnych typów), 
 • biodro trzaskające zewnętrzne i wewnętrzne, 
 • uszkodzenia chrząstki, 
 • ciała wolne, 
 • uszkodzenia mięśni pośladkowych oraz inne.

Bardzo często zdarza się, że wyżej wymienione schorzenia nie dają żadnych objawów i bywają przypadkowymi znaleziskami przy rutynowych badaniach. Są jednak pewne przesłanki badawcze, które sugerują, że patologie te mogą przyczyniać się do rozwoju choroby zwyrodnieniowej. Jakkolwiek nie ma w tym momencie jasnej odpowiedzi czy należy w tym przypadku leczyć je operacyjnie. 

Jeśli już pojawiają się objawy kliniczne, obejmować one mogą: 

 • ograniczenie lub asymetryczny w porównaniu z drugim stawem biodrowym ruch (często przez pacjentów opisywanym również jako sztywność), 
 • ból w okolicy pachwiny (najczęściej) promieniujący czasem do pośladka lub ból położony po bocznej stronie biodra i w końcu przeskakiwanie wyczuwalne w pachwinie, lub po bocznej stornie uda. 

Jeśli objawy te utrzymują się długo i mimo leczenia zachowawczego (zleconego przez lekarza POZ lub fizjoterapeutę) należy skonsultować się z ortopedą.

Urazy biodra – czym są spowodowane?

Staw biodrowy narażony jest na uszkodzenie w wyniku różnych wypadków, ale nie tylko. Wśród głównych powodów występowania problemów z biodrem zalicza się:

 • urazy – zazwyczaj wypadki komunikacyjne lub kontuzje sportowe. Najczęściej dotyczy to zawodników uprawiających hokej lub piłkę nożną,
 • zmiany strukturalne – niektórzy rodzą się ze zmianami w stawach biodrowych (np. dysplazja, konflikty), które predysponują do uszkodzeń różnych elementów stawu biodrowego, jak np. chrząstka czy obrąbek,
 • powtarzalne ruchy – są to ulegające kumulacji mikrourazy związane ze sportem i aktywnością fizyczną, szczególnie często występują przy dyscyplinach, w których dochodzi do rotacji stawu z obciążaniem: golf, baseball, taniec.

Komplikacje takich schorzeń stawu biodrowego jak uszkodzenia obrąbka stawowego, dysplazja czy konflikt panewkowo-udowy mogą predysponować do rozwoju choroby zwyrodnieniowej tego stawu w przyszłości.

Artroskopia biodra – powikłania

Obecnie niewiele zabiegów jest tak bezpiecznych i nieinwazyjnych jak artroskopia stawu biodrowego. Powikłania występują bardzo rzadko, a ich odsetek nie przekracza 1-2%. Ewentualne problemy najczęściej pojawiają się przez ułożenie pacjenta, czego wynikiem może być ucisk na nerwy w okolicy krocza, co przekłada się na przejściowy zanik czucia na przedniej i wewnętrznej stronie uda lub narządów płciowych. Zdarza się jednak to bardzo rzadko. Do innych powikłań zaliczyć można typowe problemy, które mogą wystąpić jak przy każdej innej operacji: krwawienie, infekcja, zaburzone gojenie rany czy utrzymujący się ból pooperacyjny.

Rehabilitacja po artroskopii biodra

Rehabilitacja po artroskopii stawu biodrowego jest wymagana i trwać może ona nawet kilkanaście tygodni. W pierwszych dniach po zabiegu pacjent powinien asekuracyjne wspierać się kulami. Standardowym zaleceniem dla osób, które przeszły zabieg jest pozostanie w domu do czasu zdjęcia szwów (maksymalnie do dwóch tygodni). Po tym czasie – w zależności od wykonywanego zawodu – można powoli wracać do pracy. Niezalecane jest jednak podejmowanie jakiegokolwiek cięższego wysiłku fizycznego. Wszelkiego rodzaju sporty można uprawiać po zakończeniu rehabilitacji.

Programy prewencyjne

Wiele kontuzji sportowych w obrębie kończyny górnej i dolnej spowodowanych jest powtarzalnym przeciążeniem danego stawu wskutek niedostosowania treningu do aktualnego dobrostanu organizmu. Po wyleczeniu kontuzji spróbuj popracować ze swoim terapeutą oraz trenerem celem eliminacji czynników ryzyka i optymalizacji treningu. Aktualnie dostępnych jest również wiele programów rehabilitacyjnych mających na celu zmniejszenie częstotliwości najpopularniejszych urazów (uszkodzenia więzadeł stawu kolanowego, uszkodzenia obrąbka stawu biodrowego). Nasi wszyscy terapeuci są zaznajomieni z nimi – zapraszamy do kontaktu.

Dowiedz się więcej:

Chirurgia kręgosłupa

Najlepsi specjaliści od kręgosłupa w Warszawie Chirurgia kręgosłupa w FitMedica to kompleksowa usługa zdrowotna, która obejmuje specjalistyczne konsultacje,…

Artroskopia – badanie, wskazania, przygotowanie

Artroskopia – badanie, wskazania, przygotowanie Artroskopia jest małoinwazyjnym zabiegiem operacyjnym pozwalającym na ocenę stawów. Pozwala ona zmniejszyć pooperacyjne…

Chirurgia naczyniowa

Chirurgia naczyniowa w Warszawie Chirurg zajmuje się leczeniem operacyjnym chorób. Historia chirurgii sięga czasów starożytnych. Słowo pochodzi z…